I česká média přinesla zprávu o tom, že portugalská ošetřovatelka Sonia Azevedová zemřela poté, co jí byla aplikována první dávka vakcíny proti covidu od firmy Pfizer. Zprávu přinesly dezinformační weby CZ24.NEWS a Pravý prostor, ale i CNN Prima News.

Následující den však vyšla zpráva portugalského ministerstva spravedlnosti, která uvádí, že předběžný výsledek pitvy 41leté zdravotnice prokázal, že její smrt „neměla s vakcínou nic společného“. Ministerstvo však konkrétní příčinu smrti nezveřejnilo. Stejně píší i portugalská média (1, 2).


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.