Předseda PRO Jindřich Rajchl na Facebooku zval lidi do Klášterce nad Ohří. U této příležitosti si také postěžoval na údajný konec porcelánky Thun. „Tentokrát do Klášterce nad Ohří, kde shodou okolností končí jedna z dalších společností, kterou lze považovat za české rodinné stříbro. Porcelánka Thun, založená v roce 1794, uzavírá výrobu a propouští 38 zaměstnanců,“ napsal.

Jenže to není zcela tak pravda. Porcelánka bude pokračovat v dalších závodech a částečně i v Klášterci. „Podnik neskončí zcela, i nadále se tam budou dekorovat, pálit a balit polotovary z dalších dvou provozů. Ty jsou v Karlovarském kraji. Velká část kláštereckého závodu, kde se už teď využívalo jen 40 procent hal, bude v příštích měsících nabídnuta k pronájmu,“ píše Deník.cz. „Zůstane provoz dekorací, pálení a balení polotovarů z provozů v Lesově a Nové Roli. Vlastní výroba porcelánu se přesune do Nové Role,“ píše Idnes.cz.

Povžovat porcelánku za české rodinné stříbro je také velmi zavádějící. Podnik totiž patřil do roku 1945 šlechtické rodině Thunů, na podnik se vztahovaly Benešovy dekrety a tak se dostal do českých rukou.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.