Václav Klaus mladší na sociální síť Facebook napsal další lež. Tentokrát se týkala programu České televize v souvislosti s výročím osvobození od nacismu. „Česká televize dává právě k 75. výročí porážky německého nacismu – dokument o Lídě Baarové (slavná česká herečka – milenka Goebbelse). Nedávají film o Dukelské či Ostravské operaci. Nedávají dokument o Gabčíkovi s Kubišem. O Ležácích a Lidicích. O českých letcích v Anglii nebo tankistech Svobodovy armády. Nedávají Vyšší princip. Nedávají záběry stotisícových sudeťáckých davů – fanaticky vítajících Vůdce. Dávají tohle. Relativizace. My sami Češi jsme vinní … Není žádné dobro a zlo. Chce se mi zvracet,“ prohlásil předseda Trikolóry na Facebooku.

O lež se jedná hned ze dvou důvodů. Klaus mladší pravděpodobně neví, že jako Den vítězství je oslavován 8. květen. Na ČT si stěžoval v statusu 7. května.  Dobrá, ale relativizovala ČT oslavu svátku? Stačí krátký pohled do programu. Program ČT 2 věnoval osvobození prakticky celý svůj včerejší program. ČT 2 uvedla například dokumentární film Tankisté o osvobození Ostravy Rudou armádou v čele s 1. Československou samostatnou tankovou brigádou. I dokument Za svobodné Brno se na konci věnuje osvobození Brna Rudou armádou. V několika dalších pořadech se Česká televize věnovala zločinům nacistického Německa. Ať již v zmíněném dokumentu Za svobodné Brno nebo například v dokumentárním filmu Vzpomínky na Treblinku. K tomu připočtěme vysílání ČT 24, které na osvobození vzpomínalo v tříhodinovém speciálním vysílání (1, 2). Tvrzení Václava Klause mladšího tedy lze považovat za jednoznačnou lež.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com