„Jeden ze Zelenského strážců se dostal do skandální situace v New Yorku – píší o tom americká média. Ochranka se opila v jednom z barů a poté začala vyžadovat, aby přítomní křičeli “Sláva Ukrajině”. S takovým popiskem se šíří na Facebooku a jiných platformách informace, že člen ochranky prezidenta Zelenského se měl poprat v baru v New Yorku během zářijového zasedání OSN.

Zdrojem této zprávy je video trvající něco málo přes minutu s logem amerického zpravodajského webu USA Today. V něm se střídají záběry Zelenského ve Valném shromáždění OSN s videem pouliční rvačky. Faktem je, že 18. září prezident Ukrajiny odletěl do New Yorku, 19. září promluvil na Valném shromáždění, 20. září na zasedání Rady bezpečnosti OSN. 21. září uspořádal několik setkání v New Yorku a téhož dne odjel do Washingtonu. K incidentu s ochrankou údajně došlo 21. září v baru Campbell poblíž sídla OSN.

Fact-checkingová služba agentury Reuters však upozorňuje na skutečnost, že video ukazuje ulici, která je odlišná od té, kde se nachází zmíněný bar. Video ukazuje úplně jinou oblast New Yorku – ne Manhattan, ale Brooklyn. Ulice, kde se boj odehrává, je Quentin Road. Navzdory nízké kvalitě videa a nočnímu času je možné na záznamu rozlišit několik obchodů, včetně například Soho Boutique. Přesně stejný nápis na stejných domech se nachází na adrese Google Street View na adrese Quentin Road 1113. Tato budova se nenachází vedle sídla OSN v New Yorku, ale čtyři hodiny chůze od ní a cca hodinu při cestě autem.

Ze záběrů nebylo možné určit datum samotného konfliktu, protože ve fragmentech videa jsou tváře rozmazané a samotný záznam je příliš nízké kvality. Ve fragmentu videa, kde je konflikt zachycen bezpečnostními kamerami, je však datum částečně viditelný. Pokud video bylo natočeno v USA, bylo natočeno v červenci, tedy v době kdy Zelensky se svým týmem v New Yorku vůbec nebyl.

Po zveřejnění videa na ruských sociálních sítích považovali redaktoři USA Today za nutné informace vyvrátit. Její mluvčí uvedl, že video, které bylo vydáváno za příběh USA Today, nebylo nikdy zveřejněno těmito médii. Kromě toho publikace provedla vlastní kontrolu faktů a obrátila se na majitele The Campbell Bar – odpověděl, že se v jeho instituci nic takového nestalo. Mluvčí NYPD také komentoval publikaci a poznamenal, že orgány činné v trestním řízení nevěděly nic o incidentu popsaném ve virálním videu.

Zdroj: Provereno


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.