Mírová konference ve Švýcarsku evidentně leží v žaludku prokremelským aktivistům. Nyní se šíří lež, že polský prezident Andrzej Duda navrhl rozdělit Rusko na 200 etnický států. „Navrhuji rozdělit Rusko na 200 etnických států. Rusko je největší koloniální mocností na světě a drží v zajetí 200 etnických států,“ má znít údajný citát Dudy, nebo alespoň tak ho předkládá mnoho příspěvků v češtině.
Ve skutečnosti to však není pravda. Polský prezident jen konstatoval fakt, že Rusko je žalářem národů a v Rusku žije 200 etnických skupin. Rozdělit Rusko na 200 států však nenavrhl.
„Ve dnech 15. a 16. června se ve švýcarském letovisku Bürgenstock konal mírový summit, na kterém lídři několika desítek států diskutovali o jednotlivých bodech “mírového vzorce” navrženého ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Fóra se zúčastnili francouzský prezident Emmanuel Macron, americká viceprezidentka Kamala Harrisová, německý kancléř Olaf Scholz, britský premiér Rishi Sunak a mnoho dalších vysoce postavených hostů včetně polského prezidenta Andrzeje Dudy. Celý záznam Dudova projevu je zveřejněn na webových stránkách hlavy státu. Polský vůdce hovořil anglicky, video je doplněno titulky a přepisem v polštině. Fragment, ve kterém Duda zmiňuje 200 etnických skupin začíná v čase 0:59,“ dohledal citát projekt Provereno.
A co tedy v uvedeném čase řekl? „V té části světa, kterou zastupuji, se o Rusku často mluví jako o žaláři národů – a to z dobrého důvodu. Protože je domovem téměř 200 etnických skupin, z nichž většina se stala obyvateli Ruska v důsledku metod používaných na dnešní Ukrajině. Rusko zůstává největší koloniální říší na světě, která na rozdíl od evropských mocností nikdy neprošla procesem dekolonizace a nikdy se nedokázala vyrovnat s démony své minulosti. Jako členové mezinárodního společenství musíme konečně říci: v dnešním světě již není místo pro kolonialismus.“
Jinými slovy, Duda sice hovořil o koloniální povaze ruského státu, ale nenavrhl přímo “rozdělení Ruska na 200 etnických států”. Vzhledem k tomu, že polský prezident po tomto fragmentu svého projevu odsoudil ruskou agresi proti Ukrajině, lze předpokládat, že v první řadě vyzval k tomu, aby se Ukrajina nestala dalším okupovanou zemí, ze které si Rusko udělá svou kolonii.
Pokud jde o výraz “žalář národů”, je to skutečně běžný novinářský termín. Rusko přirovnal k žaláři v první polovině 19. století francouzský spisovatel Astolphe de Custine. A v roce 1914 Vladimir Lenin nazval Ruské impérium “vězením národů” a důvodem byl právě postoj k Ukrajincům, kteří měli zakázáno slavit sté výročí básníka Tarase Ševčenka. Autoři příspěvků tak Dudovo prohlášení překroutili – politik nevyzval k rozdělení Ruska na 200 etnických států.