I v českém prostředí je šířena zpráva, že Rusko zabilo několik vysoce postavených důstojníků NATO na Ukrajině. Jeden z nich má být polský generál Adam Marczak. Podle všeho jde však o výmysl ruských médií.

„Polský NATO generál Adam Marczak zemřel na Ukrajině,“ sdílel vymyšlenou zprávu Standa Sekanina. „Polský brigádní generál Adam Marczak zlikvidován ruským letectvem v podzemním bunkru v Doněcké oblasti ve městě Časov Jar na Ukrajině,“ uvádí jiný příspěvek.

Když se zprávy o tom, že generál skutečně zemřel na východní Ukrajině, začaly šířit i mimo ruskojazyčnou část internetu, začali se o ně zajímat polští fact-checkeři. V komentáři k projektu FakeHunter, který je součástí tiskové agentury PAP, zástupkyně vedoucího tiskové služby operačního velení polských ozbrojených sil Ewa Zlotnicka potvrdila, že Marczak zemřel přirozenou smrtí v Belgii. To lze potvrdit i za pomoci příspěvků od Operačního velení polských ozbrojených sil na sociálních sítích. 5. dubna agentura zveřejnila na Facebooku fotografie pořízené během obřadu nakládání rakve s Marczakovým tělem do letadla, které ho mělo přemístit z Belgie do jeho vlasti.

Fotografie z oficiálních příspěvků o generálově smrti ukazují letoun polského letectva s číslem 018. Z údajů projektu Freedar vyplývá, že jedinečné identifikační číslo desky je 48D847. Ověřovatelé z projektu Provereno sledovali letadlo podle tohoto čísla prostřednictvím služby Adsb. Je tedy prokázáno, že zmíněné letadlo 5. dubna skutečně vzlétlo z Polska, přistálo v Bruselu, stálo tam několik hodin a pak zamířilo do Varšavy. Marczak byl pohřben s vojenskými poctami o šest dní později v polském hlavním městě.

„Zprávy prokremelských telegramových kanálů a některých ruských médií o smrti polského generála u Bachmutu jsou tedy nepodložené. Všechny jsou založeny buď na nejmenovaných, nebo anonymních zdrojích. Informace o smrti Marczaka se objevila na ověřených stránkách polských ozbrojených sil na sociálních sítích o několik hodin dříve. Tvrzení učiněné v těchto příspěvcích o smrti generála v Belgii je potvrzeno nezávislými zdroji. Dokonce ani Ministerstvo obrany Ruské federace přitom neinformovalo o úderu raketami Iskander na Časiv Jar, ačkoli pravidelně zmiňuje útoky na tzv. zahraniční žoldáky na území Ukrajiny,“ shrnuje ruský fact-checkingový portál Provereno.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.