Polská armáda se nechystá na boje na Donbase a už vůbec to nemá spojitost s Českou republikou. Píšeme to z důvodu toho, že na Facebooku se šíří text od astrologa Antonína Baudyše, který tvrdí, že v Polsku se chystá povinné vojenské cvičení a pak lidé budou odvedeni prý nejdříve na cvičení a potom přímo na Donbas. Ve skutečnosti je jen pravdou, že se chystá cvičení.

Stopadesátitisícová polská armáda má teď celkem k dispozici asi 40 tisíc rezervistů. Podle velení to nestačí. V březnu chce proto k vojenskému výcviku povolat až 200 tisíc lidí. „Zajímají nás hlavně lidé, kteří byli na vojně, složili vojenskou přísahu nebo už byli předtím přiděleni ke konkrétní jednotce,“ vysvětlil důvody cvičení šéf rekrutačního střediska polské armády Mirosław Bryś. Výcvik povolaných rezervistů by měl trvat minimálně 2 dny, maximálně měsíc. „Země sousedící s Ruskem musí mít vlastní obranný potenciál, který dokáže agresora odstrašit,“ dodává k tomu bývalý zástupce náčelníka generálního štábu polské armády Leon Komornicki.

Česká republika jednak s Ruskem přímo nesousedí, především pak mají lidé po útoku Ruska na Ukrajinu o armádu a aktivní zálohy sami zájem. To, že Petr Pavel byl v čele NATO, na věci nic nemění. Povinná cvičení nejsou nařízení NATO, ale Polsko k nim sáhlo samo z obav před ruským útokem.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.