Když volby na Slovensku vyhrála strana Smer Roberta Fica, celá scéna nazývající se vlasteneckou oslavovala. Nyní jsou známy výsledky voleb v Polsku a na sociálních sítích je hrobové ticho. Přitom polská ekonomika je pro nás přinejmenším stejně důležitá jako ta slovenská. Polsko je navíc významným hráčem například v pomoci Ukrajině. A na tom se pravděpodobně po volbách nic měnit nebude.

Volby totiž vyhrála vládní PiS s 35, 5 % hlasů. PiS je přitom vnímána jako konzervativní strana, která má problematický vztah s EU, před volbami také slibovala omezení pomoci Ukrajině. To se však zřejmě nestane. Druhá Občanská koalice získala přes 30 % hlasů a spolu s Třetí cestou (14, 5 % hlasů) a Novou levicí (8,5 % hlasů) zřejmě dokáží sestavit proevropskou vládu. Z extremistických stran se do polského Sejmu dostane zřejmě jen Konfederace se 7 % hlasů.

Nutno dodat, že i vládnoucí Právo a spravedlnost nemá dobrý vztah s Ruskem. V Polsku je vůči Rusku po historických zkušenostech velká averze. Zdá se tedy, že takzvaně vlastenecká scéna neměla v polských volbách moc za koho se postavit. Navíc Polsko přestane být vnímáno v Evropské unii jako rebelská země dělající problémy, což mezi těmito lidmi vítáno není.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.