Nobelovu cenu za literaturu letos obdrží i Olga Tokarczuková. Poláci na takové ocenění museli čekat dlouhých 23 let. Celkově se jedná teprve o devátou Nobelovu cenu pro občana Polska. Předání Nobelovy ceny však nebude TVP živě vysílat. Autoři petice, jimž se ignorace TVP nelíbí, upozorňují na to, že se tento postoj neslučuje s posláním veřejnoprávní televize.

 „Tato událost, která je pro Poláky nesmírně důležitá, si určitě zaslouží pozornost médií a živé vysílání. Tím spíše, že povinností veřejnoprávních médií ze zákona je podporovat úspěchy polské kultury,“ píší autoři petice z redakce Newsweek Polska. Dále poukazují na to, že v čas předávání má TVP vysílat například soutěž Kolo štěstí nebo starší filmy.

Za zmínku rozhodně stojí, že Olga Tokarczuková je členkou Partia Zieloni (polské strany zelených).  Je velmi kritická vůči současné konzervativní vládě, angažuje se v řadě ekologických a feministických aktivit. Dříve než se dala na literární dráhu, studovala psychologii na Varšavské univerzitě, a to od roku 1980 do 1985. Během vysokoškolského studia pomáhala jako dobrovolník v ústavu pro mladistvé s poruchami chování. Po ukončení univerzity začala pracovat jako psychoterapeutka ve městě Valbřich poblíž českých hranic.

TVP se přitom věnovala mnohem méně důležitým událostem. „TVP naopak nedávno vysílala v přímém přenosu mši, již celebroval syn bývalé premiérky Beaty Szydlo právě vysvěcený na kněze,“ upozorňuje Jindřich Belling.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com