Jeden ze známých narativů prokremelské scény je, že „politika do sportu nepatří“. Je používána vždy, když je nějakému ruskému sportovci zabráněno v účasti na nějaké soutěži. Poslední dobou je nejčastěji skloňována možná účast ruských sportovců na olympiádě.

Faktem je, že to bylo Rusko, které na Ukrajinu zaútočilo. Kromě desítek tisíc dalších obětí zničilo sportoviště a zabilo ruské sportovce. Podle ukrajinského ministra sportu a mládeže přišlo kvůli ruské agresi o život už 262 sportovců, kteří „snili o tom, že budou na olympijských hrách i mezinárodních šampionátech“, a ruská armáda zničila 363 sportovních zařízení v zemi. Web Aktuálně.cz přinesl profily některých sportovců, kteří mohli závodit na olympiádě, bohužel však byli zabiti Rusi.

„Dokud Rusko z Ukrajiny nevypadne nebo se Ukrajina sama svobodně nerozhodne uzavřít těžký kompromis, je společné sportovní zápolení sportovců obou zemí (pod heslem „co jsme si, to jsme si, teď si dáme volejbal“) nepředstavitelné. To snad není tak obtížné pochopit. Účast Rusů – a případný bojkot dalších zemí – by Putin a jeho propaganda automaticky proměnili v první olympijské zlato celých her,“ glosuje Jindřich Šídlo.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.