Lidem vadícím Ukrajina po patnácti letech začaly vadit i vozy policie. „Z jakého důvodu byly změněny barvy policie z bílozelené na modrožlutou ukrajinskou SS,“ ptá se například známý aktivista Lukáš Hradil.

Odpověď je přitom velmi jednoduchá. Barvy byly změněny už v roce 2008 a to na základě toho, aby v Evropě byly barvy policie podobné. Už v 90. letech minulého století bylo v celé Evropě stanoveno, že policie bude mít modrou a armáda zelenou barvu. „Vůz policie by měl být výrazný, viditelný a jednoznačně rozlišitelný. Zatímco hasiči na celém světě mají velká auta a dohodli se na červené barvě, sanitky jsou také větší vozy a všude se jednotně používají bílé nebo citrónově žluté, policie používá vozy převážně malé a o to víc musí být vidět,“ doplnil pro Novinky tehdejší autor Pavel Holý z VHÚ.

Původně plánovaná grafika na policiejních autech skutečně připomínala znak „SS“. Policie se tehdy ovšem rozhodla barvy zpřeházet. Vidět za současnou grafikou znak SS je spíše fantazírování autorů.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.