Rusky hovořící útočníky zadržela policie na pražském letišti. Podle dřívějších informací médií v centru metropole napadli rusky mluvící lidé dobrovolníky vybírající peníze na pomoc Ukrajině. Ze záběrů je zřejmé, že útočníci mluvili plynule rusky a to bez dialektu. „Dnes jsme na Majdanu zažili nepříjemnou situaci, kdy k nám přišla skupina Rusů (zřejmě s trvalým pobytem v Německu). Nejprve vykřikovali, že je dobře, že Rusko zabíjí Ukrajince. Pak došlo z jejich strany k fyzickému napadením. Jeden Majdanista byl zraněn na hlavě a jedna Majdanistka na ruce. Byli ošetřeni v nemocnici, proveden rentgen,“ píší aktivisté Prague Maidan. Z druhého videa je zřejmé, že rusky hovořící turisté na aktivisty útočili pěstmi.

V této souvislosti se začala šířit dezinformace o národnosti útočníků. Podle některých dokonce mělo jít o Ukrajince. Policie ve svých materiálech hovoří o cizincích, protože bližší specifikaci jim neumožňuje zákon. Policie v pondělí na sociální síti X uvedla, že v souvislosti s touto událostí zadržela čtyři cizince. „Kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z několika trestných činů,“ uvedli policisté.

Prague Maidan stánek na Staroměstském náměstí provozuje vždy o sobotách nebo nedělích od roku 2014. Podávají informace o dění na Ukrajině, vybírají peníze na pomoc zemi, pořádají diskuze a přednášky.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.