„Sdílím jen svůj názor“. Toto se stalo mantrou dezinformátorů, kteří pod rouškou boje s dezinformacemi šíří kdejakou nesmyslnou teorii. Například tu, že vrah z Klánovického lesa byl Ukrajinec. “Co si od počátku myslím o tragédii na FF UK? Že je to práce CIA a že vrah z Klánovic není student K., ale Ukrajinec, který si tím vyřídil pomstu za vztahový trojúhelník. Jen můj osobní názor,“ napsala na sociálních sítích například Nela Lisková.

Tito lidé se zřejmě neuvědomují, že taktovéto nesmyslné teorie mohou někoho zranit. Proti nim se postavila například i Petra Rédová, která žádala ve videu, ať lidé těchto nesmyslů zanechají. „Matka byla Češka a nyní se musí vyrovnat s tím, že někdo zabil dva členy její rodiny. Kromě toho se musí starat ještě o jedno dítě,“ řekla Rédová ve videu. To samé nám potvrdili i autoři sbírky na webu „Z nesnáze“, kteří se matce snaží pomoci se vyrovnat s novou situací alespoň po materiální stránce.

Policie sdělila, že v souvislosti s útokem na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy sleduje dění na sociálních sítích. A to především ve vztahu ke schvalování, adorování a následování tohoto hrůzného činu. „K dnešnímu dni se v ČR zabýváme více než 60 takovými případy a u 30 z nich již známe totožnost konkrétních osob,“ informovali policisté.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.