Pobouření vyvolaly články, které zavádějícím způsobem informují o změně pravomoci vojenské policie. Ta totiž bude mít pravomoc kontrolovat zda lidé nenapodobují nebo se nevydávají za příslušníky armády. Ačkoliv zákon hovoří o vojenském stejnokroji, například iDNES v titulku píše o maskáčích.
„To už se ministryně Černochová dočista zbláznila? To chce zakázat lidem, aby chodili na tramp nebo na houby v maskáčích?“ zeptala se včera na X emotivně europoslankyně za hnutí ANO Jaroslava Pokorná-Jermanová. Její příspěvek měl dosah 116 tisíc zobrazení. Reagovala tak na článek webu iDnes, který popisoval právě chystanou novelu, respektive k ní přidruženou změnu zákona o ozbrojených silách. Článek vyšel s titulkem „Za maskáče pokuta až desítky tisíc. Podobně rozhořčené video vydal například Ladislav Kytka z PRO.
Ve skutečnosti zákon hovoří o vojenském stejnokroji. Fyzická osoba, která není vojákem v činné službě, se dopustí přestupku tím, že úmyslně na místě veřejnosti přístupném nosí neoprávněně vojenský stejnokroj nebo takové součásti vojenského stejnokroje, které jsou s úplným vojenským stejnokrojem zaměnitelné,” píše se v něm s tím, že za to lze uložit pokutu do 3 000 Kč. Podobné ustanovení obsahuje i zákon o Policii ČR. Tam se liší hlavně výše pokuty, která může dosáhnout i 50 000 korun.
Vojenský stejnokroj je přitom definován zákonem. „Vojenským stejnokrojem se rozumí služební stejnokroj v zeleném nebo béžovém potisku, služební, reprezentační, vycházkový a večerní stejnokroj. Vojenský stejnokroj tvoří stanovené součástky vojenské výstroje určené pro jednotné vystrojení vojáků. Složení součástek vojenského stejnokroje lze předepsaným způsobem kombinovat. Vnější vzhled vojenských stejnokrojů je charakterizován barvou, střihem, hodnostním označením, vojenskými odznaky, rukávovými znaky vojenských útvarů a vojenských zařízení a stejnokrojovými knoflíky. Rukávovými znaky se rozumí označení státní vlajkou nebo identifikačním rukávovým znakem anebo označení útvarovým znakem nebo domovenkou,“ stojí v zákoně o vojenském znaku.
Autorům novely nevadí rybáři či lidé hrající airsoft, ale různé domobrany, které si hrají na vojáky. Právě ty nosí na maskáčích i vlajky a různé nášivky připomínající ty vojenské. Deník N prostudoval navržené paragrafové znění změny zákona i příslušnou důvodovou zprávu, která popisuje smysl změn. Že by se chystal zátah proti trampům, myslivcům, rybářům či houbařům a dalším lidem, kteří si oblečou maskáče, z ní neplyne. „Bezúhonné osoby, například z řad hráčů airsoftu, houbařů, trampů, outdoor nadšenců a dalších, neplánuje vojenská policie v žádném případě kriminalizovat,” ujišťují vojenští policisté.