Jak to mají bojovníci, kterým vadí boj proti šíření dezinformací, si můžeme ukázat na příkladu Tomáše Nielsena, advokáta a zakladatele spolku Pro Libertate, který byl dříve v Komunistickém svazu mládeže a nyní se snaží dostat za stranu Právo Respekt Odbornost Jindřicha Rajchla do Senátu na Jihlavsku. Mimochodem, k Jihlavsku nemá téměř žádný vztah. „Do toho regionu jezdím. Líbí se mi ta krajina. Jsem člověk, který rád chodí po přírodě a tam se mi to skutečně líbí,“ vysvětlil Nilsen důvody proč kandiduje na Jihlavsku.

Ale zpět k jeho pokrytectví. Nielsen prostřednictvím spolku Pro Libertate a nově vzniklé strany údajně bojuje za svobodu slova. „Začínají se objevovat tendence cenzurovat, zasahovat do právních předpisů bez širší diskuse. Chci pomoci vrátit společnost do systému právního státu, zajistit lidem účinnou ochranu před zásahy státu. Jsou snahy státu postihovat jakési takzvané dezinformace, aniž by existovala jasná představa, co to dezinformace je,“ tvrdí pro iDNES.cz.

Svoboda slova už však neplatí, když někdo nechá na vlastní náklady pověsit billboard na podporu Ukrajiny. Několik týdnů před vlakovým nádražím v Hradci Králové budil vášně netradiční billboard na podporu Ukrajiny. Reklama s fotografií prezidenta Zelenského vyzývala kolemjdoucí k nákupu zbraní pro Ukrajinu. Reklamní agentura po stížnostech však billboard odstranila. Na reklamu se složili aktivisté z občanského spolku Mluvme spolu, kteří mezi sebou vybrali 25 tisíc na pronájem plochy na tři měsíce.

K podání stížnosti na billboard vyzýval veřejnost právě Nielsen z Pro Libertate. Podle spolku je propagace nákupu zbraní pro účely válečných operací v rozporu s morálkou a právem. Institut uvádí, že podobné reklamy podporují strach z války u dětí i dospělých. Billboard následně byl pověšen na jiném místě. I zde však je proruským aktivistům trnem v oku.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.