Facebookem se občas rovněž šíří zděšení, nad pokřikem „Slava Ukrajini! Herojam slava!“. Podle proruských aktivistů se jedná o fašistický pozdrav. Ve skutečnosti tomu však tak není.

Motto „Slava Ukrajini“ (do češtiny překládáno jako „Sláva Ukrajině“) se poprvé objevilo v různých variantách během ukrajinské války o nezávislost v letech 1917 až 1921, kdy se stalo velmi populární. Od třicátých let byl pozdrav Sláva Ukrajině! používán různými nacionalistickými organizacemi, např. Organizací ukrajinských nacionalistů či Ukrajinskou povstaleckou armádou. V roce 2018 se Rusko vymezilo proti používání pojmu během mistroství světa s tím, že jde o provokaci. Ukrajinci tehdy na dresu měli mapu území Ukrajiny včetně okupovaných území a nad nim toto motto. Ukrajinský fotbalový svaz odpověděl, že jde o běžně používaný pozdrav, který nemá žádné ultra-nacionalistické konotace. Od stejného roku jde o oficiální pozdrav ukrajinské armády. V Sovětském svazu byl slogan Sláva Ukrajině! zakázaný, protože heslo používali emigranti na Západ, sovětské vedení se je snažilo diskreditovat a označovalo je jako buržoazní nacionalisté, banderovci, či nacističtí nohsledi.

Podobně je to i s pozdravem „slava natsii“ (v češtině zkomolováno na „slava nacii“). Skutečně nejde o žádné oslavování nacistů. V ukrajinštině slovo „natsiya“ znamená národ. V překladu tedy motto znamená sláva národu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.