Matouš Svoboda patří k bizarnějším osobám na dezinformační scéně. Do různých mnohdy vymyšlených zpráv plete i ezoteriku. Ale i on se rozhodl, že pomůže Rusku, když začne šířit nesmysly o Ukrajincích v ČR. Vybral si proto 12letého chlapce, který na kameru vypráví těžko uvěřitelný příběh o šikaně na jedné z pražských škol. „Škola vyhodila 3 české učitele angličtiny a najala Ukrajinky. Ty začaly potom učit i češtinu a další předměty. Ukrajinská učitelka posadila ukrajinské děti do předních lavic, české do zadních, jako za Protektorátu Čechy a Morava. Škola vyhodila 5 českých kuchařek a najala kuchařky z Ukrajiny. Jenom 100 ml pití pro české děti v jídelně, ukrajinské děti mohou pít, kolik chtějí,“ stojí v příspěvku na Facebooku a z příběhu vznikl navíc článek na dezinformačním webu InfoVojna. Ve videu mluvil žák i podpoře LGBT a plete mnoho věcí dohromady.

Videa, ve kterých mluví žák „Míra“, byla stažena, protože se dostala k rodičům a ti zjistili, že si dítě vše vymyslelo, aby bylo zajímavé. Zároveň bylo z videa zřejmé, že Matouš Svoboda chlapce tlačí k odpovědím, které chce slyšet. Video tedy zmizelo, příspěvky se však šíří dál.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.