Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Categories: Historie

Pogrom po holocaustu – Kielce 1946

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

V roce 1946 v Polsku byli opět nevinní Židé na základě starých pověr a vymyšlených obvinění lynčováni několikatisícovým antisemitsky naladěným davem.

Autor: Petr Šimíček. Tento materiál vznikl v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.

V polském městě Kielce se 4. července 1946 odehrála tragédie, která se po zkušenosti s holocaustem zdá neuvěřitelná a absurdní – rok po pádu německé Třetí říše a celosvětovém odsouzení jejího vyhlazovacího programu byli v Polsku opět nevinní Židé na základě starých pověr a vymyšlených obvinění lynčováni několikatisícovým antisemitsky naladěným davem.

  • pogromy – spontánní či vyprovokované protižidovské bouře provázené vyvoláváním antisemitských hesel, ničením židovského majetku, rabováním, bitím a dokonce zabíjením nevinných obětí rozběsněným davem.
  • – před válkou v Kielcích žilo asi 25 tisíc Židů – holocaust přežilo necelých 500! – někteří z nich se po válce vrátili domů – do Kielc přicházeli také „přespolní“ Židé: navrátilci z koncentračních táborů a repatrianti ze Sovětského Svazu – někteří Židé z Kielc po válce emigrovali do Palestiny
  • před pogromem žilo tedy v Kielcích 163 Židů – většina z kieleckých Židů žila v „židovském domě“ na ulici Planty 7 (byl jim přidělen městskými orgány) – v tomto domě sídlil Vojvodský a městský židovský komitét a také kibuc Sjednocení sionistů demokratů
  • – v domě podle pamětníků panovala v letech 1945-46 atmosféra „obležené pevnosti“ – rostoucí protižidovská averze vyvrcholila přímými útoky na židovské objekty v kieleckém vojvodství (v říjnu 1945 vhodil do domu v ulici Planty 7 někdo granát!)

Kalendář událostí

  • 1. července 1946 se ztratil devítiletý chlapec Henryk Blaszczyk – rodiče iniciují pátrání…
  • 3. července večer se Henryk vrátil domů a tvrdil, že byl bez jídla zavřený v malém a temném sklepě – ptali se ho, zda ho drželi Cikáni nebo Židé – „nemluvili polsky, byli to určitě Židé“

Vyšetřování

  • 4. července 8.30-9 hod. – chlapec vyslýchán na policejní stanici – jako místo svého zadržení označil „židovský dům“ v ulici Planty 7 – paradoxem byla skutečnost, že v domě nebyl sklep!
  • – na místo byla vyslána k prošetření události policejní hlídka – dle svědectví pamětníků si počínala spíše jako agitační skupina – po cestě vykládali kolemjdoucím o brzkém zadržení židovských únosců malého chlapce a provolávali antisemitská hesla
  • – v domě byl zadržen muž (Singer – bývalý vězeň koncentračního tábora), kterého chlapec označil za svého věznitele – celé „akci“ přihlížel dav 50 – 100 lidí – kdosi začal šířit pověst o tom, že „další“ unesené děti Židé zabili a jejich ostatky ukryli v domě
  • 9.30-10 hod. – o výbušné situaci v ulici Planty jsou informováni významní funkcionáři města, armády, politických stran – do „židovského domu“ dorazila druhá hlídka – provedla další prohlídky a vyšetřování, chlapec nebyl schopen určit místo svého zadržení!!
  • – před domem bylo již více než 200 přihlížejících.

Zabíjení

  • 10-11 hod. – před budovou se objevily oddíly vojska (asi sto mužů) – přítomnost vojska uklidnila dav – vojáci obklíčili budovu, obsadili všechny vchody a provedli prohlídku – žádali Židy o vydání všech zbraní (i legálně držených) – pogrom de facto začal vstupem vojska do domu – při prohlídkách uvnitř domu totiž padly první výstřely – svědectví se různí v tom, kdo použil prví zbraň (obyvatel domu či voják) – poté vojáci stojící před budovou zahájili palbu do oken budovy a lidé z davu se začali ozbrojovat plotovými tyčkami, kameny, dlažebními kostkami – vojáci pak z bytů vytahovali Židy a lidé je bili vším, co měli po ruce – dav křičel „…pryč s Židy, bijte je za naše děti, ať žije polské vojsko…“
  • – lidé z ulice se také valili za vojáky do budovy, demolovali zařízení bytů, bili a zabíjeli dopadené Židy! – Židé (včetně žen) byli rovněž vyhazováni okny na prostranství před domem, kde byli rozvášněným davem dobíjeni!!
  • – někteří vojáci a policisté se tohoto masakru přímo účastnili, jiní jen nečinně přihlíželi…

Přestávka

  • – kolem poledne stále nikdo neměl situaci kolem domu pod kontrolou – různé oddíly ozbrojených sil se chaoticky rozkládaly, neměly jednotné velení
  • – nikdo nechtěl vydat příkaz ke střelbě do zfanatizovaného davu (neúspěch s vodními děly) – nakonec byla vystřelena salva do vzduchu
  • – dav sice nebyl rozehnán, alespoň se však vzdálil od domu na několik desítek metrů
  • – nastala jakási „přestávka“ – vojenský kordon odděloval dav od budovy, vojáci a policisté popíjeli vodku – ti uvnitř budovy rozkrádali z židovských bytů drobné předměty
  • – několik desítek poschovávaných Židů se nehýbalo
  • – vojáci odváželi raněné a „uklízeli“ mrtvá těla.

Dobíjení

  • odpoledne – kolem 600 dělníků z blízké huti „Ludwików“ během obědové pauzy otevřelo bránu a vydalo se s heslem „Bít Židy!“ na místo pogromu – ozbrojeni kovovými pruty a tyčemi splynuli s davem před budovou, prolomili slabý kordon vojáků a policistů a vtrhli do domu.
  • zabíjení začalo znovu – očitý svědek vypověděl: „… lidé z davu stahovali Židy z půdy. Viděl jsem, jak jednoho mladého Žida stáhli z půdy na dvorek. Byl velmi mladičký. Chytili ho za sako a praštili s ním o zem. Když padal na zem, udeřili ho ze zadu dřevěnou tyčkou do hlavy nebo do krku. Udeřil ho nějaký dělník z továrny. Žid sice upadl, ale stále se na zemi hýbal. Ležel na zádech. Lidé ho dobíjeli klacky. Žid se zpočátku během bití hýbal celým tělem ze strany na stranu a pohyboval hlavou, ale nevstával, později se přestal hýbat…“
  • – všechno probíhalo jako v prvních hodinách pogromu, nyní však Židy vytahovali z domu a přímo civilisté
  • – až po druhé hodině odpolední přibyvší oddíly vojenské školy WUBP konečně vytlačily dav z blízkosti domu i z ulice Planty (hrozba střelby do davu)
  • – ranění a mrtví ze dvorku, bytů a schodů byli odvezeni do městské nemocnice
  • – Židé, kterým se podařilo ukrýt, byli nákladními auty vyvezeni pryč a dveře budovy byly zapečetěny – bylo půl páté a nebylo již koho zabíjet ani bránit…

Rozšíření násilností

  • rozvášnění antisemité v ulicích města vyhledávali osoby židovského vzezření, nutili je legitimovat se a případně prokázat své „nežidovství“ (muži museli sundávat kalhoty a ukázat tak okolostojícím, zda jsou či nejsou obřezaní).
  • „odhalení“ Židé byli mláceni a ponižováni – „židovský dům“ v ulici Planty 7 byl zároveň blízko nádraží
  • – pověsti o zabití polských dětí Židy se tak přenesly i mimo samotné město
  • – z vlaků (např. Lublin-Wroclaw) byli vytahováni a masakrováni Židé, někteří byli zabiti, jiní „jen“ vyhozeni ven
  • – odpoledne byli prakticky v každém příměstském i dálkovém vlaku vyhledáváni Židé – ve vlacích zemřelo toho dne 28-30 Židů! (mnoho mrtvol nebylo nalezeno, dle svědků byly zakopávány přímo u kolejí).

Pohřeb obětí

– v den pogromu bylo do městské nemocnice v Kielcích dovezeno 36 zabitých a více než 40 raněných (dvě z obětí byli Poláci) – v dalších dnech byla přivážena další těla – celkem zahynulo 42 osob (mezi nimi 10 žen a šestitýdenní dítě), později na následky zranění zemřely ještě dvě osoby – pohřeb obětí pogromu se konal 8. července 1946 na židovském hřbitově v Pakoszu – pohřbu se účastnilo asi 10 tisíc lidí a smuteční průvod byl dlouhý téměř dva kilometry…

Proces

  • již 4. července byli pořádkovými silami zatčeni někteří lidé z davu – 9. července zasedlo na lavici obžalovaných před Nejvyšším vojenským soudem 12 osob (kromě jednoho žádný z obžalovaných neměl více než sedm tříd základní školy, jeden byl kreténem…) – proces „dvanácti“ byl procesem ukázkovým – jediný ze všech byl přístupný tisku – v obžalobě se nemluvilo o roli vojska a policie v průběhu pogromu – postup soudu byl chaotický a unáhlený
  • vše nasvědčovalo dojmu, že je třeba rychle odsoudit zástupné „viníky“, uklidnit tak veřejné mínění a další pátrání vést pak „do ztracena“ (popravčí oddíl přijel do Kielc dva dny před vyhlášením rozsudku!!) – rozsudek byl přečten 11. července – devět trestů smrti – prezident Bierut jim neudělil milost a všichni byli zastřeleni – později proběhly ještě další následné procesy (bez trestů smrti).

Pogrom jako provokace?

  • vzápětí po tragických událostech se vyrojilo několik teorií o inscenátorech kieleckého pogromu:

a) jako nejméně pravděpodobná a absurdní se jeví tvrzení, že pogrom vyvolali sami Židé – sionisté, kteří tak chtěli urychlit vystěhovalectví Židů z Polska do Palestiny.

b) další teorie hovoří o zrežírování celé události členy místní PPR (Polské dělnické strany), která tak chtěla zdiskreditovat „reakci“ (tj. demokratickou antikomunistickou polskou opozici).

c) nejpravděpodobnější verze (dle současného stavu historických bádání) hovoří o spolupráci polské a sovětské tajné služby (přítomnost rezidentů a agentů NKVD) – snaha zdiskreditovat Poláky v očích Západu, což by oslabilo protesty demokratického světa proti komunistickému bezpráví v Polsku a začleňování země do sovětského bloku.

Literatura / Zdroje

Publikováno na webu Moderní Dějiny

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Moderní Dějiny

Vzdělávací portál pro učitele, studenty a žáky

Recent Posts

Litevský chlapec jako oběť české munice? Trikolora se za nesmysl neomluvila

Jak už jsme psali, sociální sítě v Česku zaplavila fotografie posmutnělé chlapecké tváře provázené popiskem:…

16 hodin ago

Za socialismu prý bylo všechno lepší. I popelnice

Starší generace často nejen na sociálních sítích vzpomíná, co prý vše bylo za komunismu lepší.…

23 hodin ago

Rajchl dává za příklad Rumunsko, to se však euro chystá přijmout

Předseda PRO Jindřich Rajchl se netají, že je odpůrcem toho, aby Česká republika přijala měnu…

2 dny ago

Rusko vydává nejméně 1,5 miliardy USD na šíření falešných zpráv a dezinformací, varují zpravodajci a experti

„Rusko vydává nejméně 1,5 miliardy USD na šíření falešných zpráv a dezinformací o Ukrajině, volbách,…

3 dny ago

Kam se vydalo Slovensko? Kandidát na ředitele slovenské televize se ptal, zda existují důkazy, zda je země kulatá

Na Slovensku se dějí věci. Blízký spolupracovník slovenské ministryně kultury Martiny Šimkovičové Lukáš Machala dal…

4 dny ago

J. K. Rowlingová nekoupila žádný byt v Moskvě

I v českém prostředí se šíří zpráva, že známá spisovatelka J. K. Rowlingová koupila byt v Moskvě.…

4 dny ago
Za tuto reklamu odpovídá společnost Google