Sociální sítí Facebook se momentálně šíří reportáž CNN Prima News, která upozorňovala na chyby v statistikách. Ústav zdravotnických informací a statistiky skutečně vykazoval částečně chybná data. Chyba se týkala některých obcí, například Rohatska na Mladoboleslavsku. Data byla špatně vykazována však jen na začátku druhé vlny na začátku listopadu 2020.

Podle Martina Komendy, který má v ÚZIS zveřejňování dat na starosti, došlo tehdy u některých nemocných k chybnému přiřazení obce. Adresa byla ale správně určená až na úroveň okresu, ostatní regionální statistiky tedy touto chybou zkreslené nebyly.

Video, které šíří například Jiřina Kalejová, má přes deset tisíc sdílení. Přitom chybí upozornění, že se jedná o starou reportáž. Takto zavádějící reportáž může vyvolat dojem, že se statistikami je výrazně manipulováno. Faktem ovšem je, že vždy například vzrůstající počty nakažených korelovaly s daty o celkové úmrtnosti. Statistiky o počtu nakažených má přitom na starosti resort zdravotnictví, statistiky úmrtnosti pak vnitro. Úřady jsou tedy na sobě nezávislé. Faktem také je, že pandemie COVID-19 způsobila nadprůměrnou úmrtnost.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.