V Rusku ve středu vyvrcholilo referendum o ústavních změnách, které by prezidentu Vladimiru Putinovi umožnily zůstat v Kremlu i po vypršení současného mandátu. V případě přijetí ústavní novely by nyní sedmašedesátiletý prezident – pokud se rozhodne znovu kandidovat a pokud jej voliči zvolí – mohl setrvat ve funkci až do května 2036. Problém je, že volby v Rusku jsou spíše fraškou. A tak už od začátku byl jasný výsledek voleb.

Důkazů o podvodu je hned několik. Například Ruská televize v Mordvinsku (NTM, Národní televize Mordvinsko) dělala report z hlasování a v reportáži uvedla, jak je hlasování čestné a nijak se v něm nefalšuje. „Aby u nikoho nevznikaly pochybnosti o legitimnosti průběhu procesu hlasování…,“ odříkává hlas v komentáři, zatímco na obrazovce běží detail s rukou členky volební komise, která přímo před kamerou nacpala do urny paklík volebních lístků. Upozornil na to znalec ruského prostředí Roman Malinka na Twitteru.

Ruský projekt Readovka také upozorňuje, že například Yael Ilyinskyová, ruská občanka žijící v Izraeli, dokázala hlasovat o ústavních změnách třikrát. Poprvé se žena zúčastnila elektronického hlasování, poté na ruském velvyslanectví v Tel Avivu a pak i na konzulátu v Haifě. Podobná věc se stala i moderátoru Pavlu Lobkovovi, který hlasoval o změnách ústavy dvakrát.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com