Spoustě lidí na Facebooku nyní vyskakují reklamy inzerující možnost „investovat“ do virtuální měny Bitcoin. Po rozkliknutí se dočtete smyšlené příběhy o tom jak „29letá máma samoživitelka vlastní startup s online módou a vydělává 986 250 Kč denně“ nebo „26-letá mladá žena, která nedokončila studium na univerzitě, vlastní zlatnictví a vydělává 600 000 CZK denně.“

Samozřejmě se jedná o podvod. Podvodníci zneužívají i jména podnikatele Petra Kellnera. Tato inzerce je natolik rozšířená, že na ní zareagovala i samotná společnost PPF. „V těchto dnech se především v prostředí sociální sítě Facebook šíří podvodné reklamy, které zneužívají jméno PPF a jejího majoritního akcionáře Petra Kellnera, včetně jeho fotografií. Vlna placených podvodných inzerátů vede na weby, které lákají na investice do kryptoměny Bitcoin. Podvodníci využívají falešná prohlášení Petra Kellnera, který údajně do této měny již investoval. Varujeme všechny, kteří se s těmito reklamami setkají, aby na falešných webech nevyplňovali své osobní údaje ani nezadávali údaje ke své platební kartě. Každý, kdo se s takovou reklamou setká, by ji měl nahlásit k zablokování přes formulář sociální sítě, kde se mu reklama zobrazí. PPF usiluje o stažení této podvodné reklamy ze sociálních sítí a podniká právní kroky proti subjektům, které tyto podvodné stránky provozují,“ píše společnost PPF na svých stránkách.

Web InvestPlus, který obvykle informuje o skutečných možnostech investovat, upozorňuje, že „od začátku listopadu se v naprosto totožných reklamách objevuje miliardář Zdeněk Bakala. Ten měl, podobně jako Petr Kellner, do projektu nejprve investovat a poté prozradit jeho existenci v rozhovoru s Danielem Takáčem v pořadu ČT. Reklamy z článku, který se tváří jako rozhovor s Bakalou, směřují na stejný podvodný web.“  Dále InvestPlus varuje: „Reklamy se na sociálních sítích stále objevují, nově také odkazují na podvodnou stránku s názvem Bitcoin Revolution. Kromě jména nejbohatšího Čecha zneužívají nově také identitu finančníka Daniela Křetínského nebo bývalého fotbalisty Pavla Nedvěda.“

Podvodné weby vypadají jako běžné zpravodajské portály

5 důkazů, že je BitcoinPRO podvod:

PETR KELLNER A SMYŠLENÝ ROZHOVOR

Jeden z podvodných portálu popisuje rozhovor s Petrem Kellnerem z pořadu Interview ČT24. Pořad údajně moderoval Daniel Takáč a byl odvysílaný někdy v říjnu 2019. Petr Kellner měl v pořadu oznámit novou mezeru v zákonech, díky které se může každý stát milionářem za pouhé 3 až 4 měsíce. Podvodníci tvrdí, že do ČT následně volali zástupci ČNB ve snaze zabránit odvysílání pořadu. Petr Kellner ale v pořadu Interview ČT24 nikdy nebyl. Tuto skutečnosti si můžete ověřit na webu České Televize.

NESMYSLNÉ VIZE

Na vývoji BitcoinPro se údajně podíleli Richard Branson, Elon Musk a Bill Gates. Impulzem ke vzniku programu prý byla příjmová nevyrovnanost a touha zakladatelů, aby všichni lidé byly bohatí a měli šťastný život. Tak bohužel ekonomický systém nefunguje a jmenovaní géniové by jistě nikdy takový blábol z pusy nevypustili.

Pro člověka, který se o fungování trhu alespoň okrajově zajímá, jsou podobná tvrzení absurdní a směšná. Obchodování na burze je totiž hra s nulovým součtem. Co jeden vydělá, jiný musí ztratit. Není tedy možné, aby všichni jen vydělávali.

FALEŠNÉ RECENZE

Podvodníci často vytváří falešné recenze, aby působili důvěryhodně. Bitcoin Pro není výjimkou a například příspěvek od jistého Matouše Čížka, který měl za vydělané peníze koupit Ferrari pro svého bratra, je jen další podvod. Originální obrázek pochází z videa amerických youtuberů, které s obchodním programem Bitcoin Pro nijak nesouvisí. Falešná je také diskuze pod článkem, kde všichni lidé program vychvalují.

Falešné recenze uživatelů

JAZYKOVÉ MUTACE

Jazykové mutace podvodu BitcoinPro

BitcoinPro je pravděpodobně zahraniční podvod. Není totiž obtížné dohledat zahraniční jazykové mutace, kde samozřejmě vystupují jiní lidé, objevují se jiná jména a čísla, ale příběh je prakticky stejný. Například na australské verzi webu vystupuje místo Petra Kellnera australský moderátor Karl Stefanovic nebo multimilionář James Packer. Stačí si dohledat podvody Bitcoin Aussie System nebo Bitcoin Future, což jsou alternativní názvy téhož podvodu.

AKTUALIZACE A OMEZENÉ REGISTRACE

Datum publikování článku se každý den obnovuje, aby obsah působil aktuálně. To je ostatně patrné i v diskusi, kde se stáří jednotlivých příspěvků nemění. Podvodem je také odpočet volných míst k registraci. Na webu je totiž napsáno, že zbývá posledních 37 míst k registraci a počet se prý rychle snižuje. Jenže nic z toho není pravda. Podvodníci se jen snaží přimět důvěřivé čtenáře k rychlé registraci, aby si nestihli vyhledat skutečné a pravdivé recenze.

Více na webu InvestPlus v článku zde a zde.


Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com