Podvodu na lidech a poškozování práv odborníka prof. MUDr. Jana Pirka, DrSc. se dopouští podvodný web nabízející údajný „zázračný lék“, který má lidem prodloužit život až o 20 let. Přípravek je falešný a známý kardiochirurg prof. MUDr. Jan Pirk s ním nemá nic společného. Bylo podáno trestní oznámení a věcí se zabývá policie, na stránkách České obchodní inspekci je uvedeno varování o nespolehlivém webu.

Anonymní web slibuje dlouholetost a naprosto nereálné výsledky na základě smyšlených informací. „Jsou tam nesmysly. Třeba, že si za 14 dní používání prodloužíte život o 20 let a odstraníte si z cév 3400 gramů cholesterolu. To je přece absolutní nesmysl,“ říká kardiochirurg Pirk o přípravku CARDILINE.

Nebezpečná je nicméně podle odborníka skutečnost, že se jedná o přípravek v oblasti, které se věnuje. Spojení s jeho osobou tak může vyvolat v lidech pocit, že se jedná o věrohodný produkt. Celé je to však podvod na lidi a zneužití jména.

Českému kardiochirurgovi se aktuálně ohledně falešného léku ozývají desítky lidí z Česka i Slovenska. Součástí reklamy na produkt se na webu objevuje také údajný rozhovor s Janem Pirkem, který je však kompletně smyšlený. Celý text navíc obsahuje viditelné gramatické chyby.

Kromě klamavé reklamy jde však také o poškození dobrého jména, poškození práv známého kardiochirurga a flagrantní podvod. Jak uvádí sám odborník, „Omlouvám se, že k tomu zneužito moje jméno. Nemám s tím nic společného a celý život se snažím dělat poctivou medicínu,“ říká kardiochirurg.

“Bohužel jde o anonymní web ze zahraničí, tedy nástroje zablokování webu, což umožňuje trestní řád, ochrana spotřebitele či předběžné opatření se v tomto případě míjí účinkem, proto je třeba lidi varovat a nadále pátrat po osobách, které tyto praktiky „šmejdů“ zneužívají k vlastnímu obohacení,” říká právní zástupce Jiří Matzner.


Profilový obrázek

author