Už jsme si zvykli, že podvodníci na sociálních sítích zneužívají různé známé osobnosti za účelem přilákat na svou stránku lidi a zde od nich vylákat údaje ke kreditní kartě. Jsou to různé zázračné preparáty nebo lákají na rychlé zbohatnutí. Nyní však na sociální síti Facebook začaly kolovat i fotografie z dopravních nehod. Pod záminkou, že policie pátrá po rodinách obětí, směrují na odkaz, kde máte vložit údaje k facebookovému účtu. Účet by vám pak bude následně zcizen.

„Phising, tedy podvodná zpráva informující o údajné vážné nehodě ve vašem městě vás nasměruje na falešné stránky. Jestliže vyplníte přihlašovací údaje, mohou útočníci převzít kontrolu nad vaším účtem. Neklikat, ignorovat,“ varuje stránka hoax.cz před podvodem.

Policie ČR pátrá po svědcích a hledaných osobách prostřednictvím svých kanálů, případně médií. Rozhodně nepoužívá skupiny pro amatérské fotografy, ani nic nepožaduje prostřednictvím podivných odkazů.

Phishing je podvodná technika používaná na internetu k získávání citlivých údajů v elektronické komunikaci. K nalákání důvěřivé veřejnosti komunikace předstírá, že pochází z populárních sociálních sítí, aukčních webů, on-line platebních portálů, úřadů státní správy nebo od IT administrátorů. Principem phishingu je typicky rozesílání e-mailových zpráv nebo instant messaging, které často vyzývají adresáta k zadání osobních údajů na falešnou stránku, jejíž podoba je takřka identická s tou oficiální. Stránka může například napodobovat přihlašovací okno internetového bankovnictví nebo e-mailové schránky. Uživatel do něj zadá své přihlašovací jméno a heslo. Tím tyto údaje prozradí útočníkům, kteří je mohou zneužít (např. mu z účtu vykrást peníze nebo z jeho e-mailu rozesílat další podvodné e-maily).


author