Jsou lidé, kteří se evidentně neštítí ničeho. Médii problesklo v tomto ohledu několik zpráv. Státní zemědělská a potravinářská inspekce zahájila správní řízení s člověkem, který distribuoval ve stanicích metra a do domovních schránek na pražském Proseku na tři tisíce letáků, v nichž lákal na „prevenci proti koronaviru“. Muž se na internetu prezentuje jako prodejce doplňků stravy Herbalife.

Společnost Economy Class Company zase na webových stránkách tvrdila, že potravinové doplňky Joalis Imun a Joalis Gripin „pomáhají tělu chránit se před různými respiračními infekcemi, včetně tolik skloňovaného koronaviru“.

Vyžít situace se snaží i různí ezoterici. Například Eva Coufalová – Trojanová z Třebíče nabízí za 200 Kč nahrání frekvencí do čipu proti koronaviru. A to dokonce bez přítomnosti klienta. Vše je založeno na přístroji Bicom, který si můžete běžně koupit jako hračku na Ebayi.

Případ dalšího podvodného jednání je z Brna, kde se objevili podvodníci, kteří obcházejí lidi s pokladničkami pod záminkou, že vybírají peníze na boj s koronavirem pro Fakultní nemocnici u svaté Anny. Pardubický magistrát pro změnu zaznamenal stížnost na podvodné prodejce roušek. Telefonicky osloví klienta a vydávají se za zástupce zdravotní pojišťovny.

Policie varuje i před šířením poplašné zprávy, mostečtí kriminalisté zahájili trestní stíhání osmatřicetileté ženy z Litvínova, a to kvůli šíření poplašné zprávy. Obviněná měla dle policie minulý týden vytvořit na svém mobilu hlasovou zprávu o tom, že má informaci o zásahu policie a hygieniků v litvínovské restauraci a že je pravděpodobné, že celý Litvínov bude v karanténě. Závažnost šíření poplašené zprávy je podle policie umocněna především trvajícím nouzovým stavem, který vyhlásila česká vláda v reakci na epidemii koronaviru.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com