V posledních dnech koluje na internetu a zejména na sociálních sítích podvodná soutěž, podle které by měli účastníci získat poukazy na nákup v obchodním řetězci Penny, společnost ale potvrdila, že se jedná o podvod.

Údajná soutěž by měla rozdávat vouchery v hodnotě 20 tisíc korun na rodinné nákupy. Link zároveň odkazuje na web www.penny-cz.club, přičemž oficiální web společnosti Penny Market je www.penny.cz. Zároveň text na podvodném webu obsahuje množství chyb.

Vedení společnosti Penny už výskyt této podvodné soutěže zaznamenalo. „Tento případ jsme zaznamenali. V současné době žádná taková oficiální soutěž neprobíhá, jedná se o další vlnu podvodných soutěží, které aktuálně kolují po internetu,“ uvedl Tomáš Kubík, mluvčí společnosti Penny Market.

Rádi bychom upozornili zákazníky na podvodné soutěže, které se v posledních dnech šíří internetem (Facebook i WhatsApp) i pomocí SMS v podobě podvodných stránek nabízejících k oslavě výročí 20 000 Kč za vyplnění dotazníku či 5 000 Kč či 1500 Kč dárkovou kartu, poukazy v hodnotě 6 500 Kč po zadání kódu či mobilní telefon Samsung. Žádná taková soutěž neprobíhá, všechny naše soutěže probíhají pouze prostřednictvím našich oficiálních kanálů – tady na Facebooku, na webových stránkách penny.cz, na našem Instagramu, případně emailem, v letáku či na prodejně. Důrazně doporučujeme na tyto podvodné zprávy nereagovat a žádné údaje nevyplňovat ani na zprávy nereagovat. Podvodné soutěže poznáte například podle neoficiální url webové stránky či starého loga,“ píše síť supermarketů na svých pravých stránkách.

Ukázky aktuálně rozesílaných podvodných zpráv:

Podobný podvod někdo zkouší i jménem supermarketu Lidl. Falešná stránka má adresu: www.lidl-cz.club. Zde je nabízeno „výhercům“ 10 000 Kč. I to je podvod. Po vyplnění dotazníku se dostanete na stránku s výzvou pro sdílení, aby se podvodná zpráva co nejvíce rozšířila. Ovšem největší průšvih teprve následuje. Po uživateli jsou požadovány údaje k platební kartě. Pokud je naivně vyplní, mohou podvodníci kartu zneužívat. Tento podvod je také pěkně popsán na serveru POOH.CZ.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.