PODVOD: Někdo volá ze zahraničních čísel, pak se nikdo neozývá. Může jít o placené linky


Především na Slovensku, ale už i v České republice, se začíná objevovat nový druh podvodu. Jedná se o hovory z neznámého zahraničního čísla. Pokud hovor přijmete, nikdo se neozývá. Taktikou podvodníků je, aby volaný zavolal zpět. Zpětný hovor může vyjít i na stovky korun.

 „Od pátku nás kontaktujete s tím, že vám volají podezřelá čísla ze zahraničí, hlavně ze Středoafrické republiky,“ zaznamenala Polícia Slovenské republiky. Po přijetí telefonátu se nikdo neozývá a následně adresáta podvodu ještě několikrát „prozvoní“. Snahou je vyvolat dojem, že dotyčnou osobu někdo shání a snaží se docílit, aby volaný zavolal zpět. Pokud se s tím setkáte, určitě to nedělejte. Volajícím mohou být tzv. audiotextová čísla. Ty jsou zpoplatněny vyšší sazbou, minuta takového hovoru může vyjít až na stovky korun. „Jde o síť zahraničních podvodníků, kteří jsou téměř nepostižitelní,“ dodává policie.

Jedná se o čísla ze Středoafrické republiky, Maroka, ale i Běloruska, Litvy nebo Holandska. Pokud nemáte známé v dané zemi, takové hovory ignorujte. Pokud zvednete daný telefonát, nic vám účtováno nebude. Problém může nastat, když zavoláte zpět. Policie také radí si tyto čísla zablokovat.

 
Jan Cemper