V centru Prahy musíte být opravdu na pozoru. Po podvodných kurzech v směnárnách nebo po mnohonásobně předražených taxících začínají podvádět i majitelé minimarketů.

Janek Rubeš, který již několik let odvážně bojuje proti nejrůznějším podvodníkům v centru Prahy, zveřejnil na Twitteru fotografii opravdu záhadné účtenky. „Minimarkety na Praze 1 rychle pochopily, že místní tu už stejně žádní nejsou tak znásobily ceny. Mandarinka za 40, pomeranč za 80, cigára 150 atd…  a to DPH nějak nechápu,“ píše Janek Rubeš.

Zatímco mandarinka nebo banán za 40 Kč jsou „pouze“ předražený a žádný trest za tyto ceny zřejmě nehrozí, jasného podvodu se dopustil obchodník machinacemi s DPH. V minimarketu na Václavském náměstí (806/62) zde někdo započítal DPH v hodnotě 330 Kč. To neodpovídá ceně nákupu. Na dani z přidané hodnoty měl zákazník zaplatit jen 36 Kč a určitě ne navíc jako zvláštní položku, ale již v rámci uvedené ceny. Pokud není jasně uvedeno jinak, maloobchodníci jsou povinni uvádět ceny už se započítanou daní. Prodejnu provozuje podle obchodního rejstříku HL Family s r.o.. Členem statutárního orgánu a zároveň společníkem je Ban Huy Nguyen.

Jedná se tedy o další past na turisty. Bohužel ti, kterým je tento článek určen nejvíce (tedy zahraniční turisté), si ho zřejmě bohužel nepřečtou. Pro lidi přijíždějící do Prahy za zábavou nebo za památkami máme jednoduchou radu. K nákupům potravin používejte raději supermarkety. Těch je v centru relativně dost, a ačkoliv i zde jsou ceny o něco vyšší než v supermarketech na perifériích, mandarinku za 40 Kč si v nich určitě nekoupíte a stoprocentně se vyhnete i machinacím s DPH. Centrum je plné i například večerek „Žabka“, které provozuje obchodní síť Tesco a i v tomto případě si připlatíte, ale ne zdaleka tolik, jako na uvedené účtence.

Co se týká státu, možná přínosnější než zavádění plošného EET nebo kontrolního hlášení by bylo zavést častější kontroly ČOI zaměřené na nekalé obchodníky. Bohužel tito obchodníci dělají ostudu nám všem a kvůli různým nástrahám v centru hrozí, že zahraniční turisté už do Prahy nikdy znovu nepřijedou.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com