Podle SPD má kde kdo právo na sebeurčení. Jednou Katalánci, po druhé obyvatelé Krymu. Toto právo však nemají obyvatelé Kosova.

Připomeňme, že Kosovo vyhlásilo nezávislost v roce 2008 a to na několikátý pokus. Pokusilo se o to například i v roce 1990. Kosovský parlament tehdy vyhlásil nezávislost, tento akt se však nesetkal s pochopením parlamentu tehdy již takřka rozpadlé Jugoslávie. Jugoslávské vedení nechalo parlament autonomie Kosovo rozpustit a poslanci rozpuštěného kosovského parlamentu se pokusili znovu vyhlásit nezávislost Kosova, což si nechali potvrdit referendem. Pro bylo tehdy 99,7 % voličů. SPD je přitom hnutím, které údajně bojuje za více přímé demokracie v politice.

Regionální buňka SPD Královéhradeckého kraje zase vydala status, ve kterém si stěžuje, že vlakem jezdí cizinci. Někdo z jejich buňky se totiž vydal vlakem z Hradce Králové do Prahy. Podle statusu bylo ve vagonu prý 99 % cizinců. „Ještě si tu pořád někdo myslí, že se nás to netýká?” ptají se na Facebooku. Status následně někdo stáhl.

Z fotek je však vidět jen poloprázdný vlak a jedna zahalená mladá slečna. Respektive spíše dítě. Jinak autor nafotil pravděpodobně turistu z Japonska nebo jiné asijské země. Zda má maminku z Moravy se zjistit nepodařilo. Čistě matematicky, pokud 1 % Čechů je šest, tak by tam muselo být 594 cizinců. To je o 520 víc, než je kapacita samotného vagónu. Proč členi SPD fotí bez dovolení turisty se asi nedozvíme.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com