Podle některých uživatelů sociálních sítích je podpora lidí utíkajících před válkou nakupování hlasů. Alespoň to naznačují příspěvky hlásající, že „tahle banda podvodníků vidí v Ukrajincích své budoucí voliče, které si nakupuje za naše peníze.“ Myslí tím vládu.

Zapomínají však na jeden zásadní problém. Cizinci v českých volbách volit nemohou. Tedy Ukrajinci určitě ne. Ve volbách do evropského parlamentu mohou volit občané EU. To samé ve volbách do obecního zastupitelstva. Ukrajina však v Evropské unii není. Lidem utíkajícím před válkou je udělována tzv. dočasná ochrana. Nabýt občanství ČR je stále velmi složité.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.