Předseda PRO Jindřich Rajchl rád vypouští velmi zavádějící informace. Jako příklad lze uvést status z 3. září. Podle Rajchla, a dalších, kteří nesmysl šíří, má vláda důvěru jen u 2 % lidí. Jenže to samozřejmě není pravdou. 2 % lidí v průzkumu odpovědělo, že vládě „rozhodně důvěřuje“ a ne „důvěřuje“. Důvěřuje jí kolem 25 %. V průzkumech agentury veřejného mínění totiž nabízí možnosti „rozhodně ano, ano, ne, rozhodně ne a nevím“.

Faktem je, že i tak důvěra ve vládu je nízká. „Prezidentu Petru Pavlovi věří 58 % lidí. Důvěra v něj tak zůstala stejná jako v předchozím průzkumu z dubna a května. Ostatní ústavní instituce si ale pohoršily – nejvíce vláda a sněmovna. V obou případech to byl pokles o sedm procentních bodů na 25 procent. Důvěra ve vládu se od loňského listopadu držela nad třiceti procenty, v poslední době ale přišel výraznější pokles. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM),“ psala ČTK na základě zmíněného průzkumu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.