Předseda KSČM Vojtěch Filip byl 12. května hostem pořadu Interview ČT24. V něm se kromě jiných témat vyjádřil i ke kauze Vrbětice. Ačkoliv není členem bezpečnostního výboru, má o kauze údajně přesné informace. Podle něj za kauzou je hra zpravodajských služeb a tzv. „aktivní opatření“.

V této souvislosti je nutné zmínit, co to aktivní opatření jsou nebo byly. Byla to taktika používaná komunistickým režimem. Šlo tedy o jakoukoliv činnost s cílem oslabit nebo zmást protivníka, např. šířením dezinformací, poplašných zpráv, kompromitací, skandalizací, vyvoláváním nepokojů nebo demonstrací. Termín ovšem označoval i plánování a realizaci únosů, sabotáží či vražd. Pro tyto úkoly se vžil tedy pojem Aktivní opatření (AO). Výraz jako takový je, jako v mnoha jiných případech, překladem z ruštiny kde pro podobné akce KGB užívala spojení „aktivnoje meroprijatija“.

Československá komunistická rozvědka aktivní opatření definovala jako přísně tajné opatření směřující v konečném účinku k podpoře zahraniční politiky a bezpečnosti světové socialistické soustavy nebo k naplnění určitého operativního záměru.

V této souvislosti se tedy zdá, že naopak aktivním opatřením byla akce ruských agentů ve Vrběticích a následná snaha kauzu rozmělnit i pomocí dezinformací.

„Pokud dnes sledujeme medializované a prokázané aktivity Ruska v rámci hybridní války a porovnáme je s aktivitami, které ve studené válce v rámci aktivních opatření uskutečňovala KGB a satelitní služby východního bloku, můžeme konstatovat plynulou kontinuitu v prostředcích a formách jejich provádění. Dezinformace představují bezpečnostní riziko a jsou ohrožením svobody a demokracie. Jeden z efektivních způsobů jak jim čelit, je systematické vzdělávání a informování veřejnosti a rozvíjení občanské společnosti vážící si svobody. Není a nebude to lehký boj, protože svoboda nese i nutnou dávku odpovědnosti a ta se každému nezamlouvá,“ píše Hlídací Pes.

Český rozhlas v pondělí přišel s informací, že den před výbuchem ve Vrběticích se Petr Bernatík mladší, šéf firmy Imex Group, podle údajů ze svého mobilu pohyboval v blízkosti ostravského hotelu Corrado. Tam byli v té době ubytováni agenti ruské GRU Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin, kteří jsou podezřelí ze zapojení do exploze muničního skladu. Radiožurnálu a týdeníku Respekt to potvrdilo pět důvěryhodných zdrojů obeznámených s vyšetřováním.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com