Web a telegramový účet „neČT24“ je projektem ruské státní agentury Sputnik. Web agentury byl blokován na základě mimořádného opatření, dosud ho blokují někteří poskytovatelé internetu nebo před vstupem varují uživatele. Právě „neČT24“ dává velký prostor poslancům SPD. Jiří Kobza se například nedávno vyjádřil, že agresivní a nebezpečné Rusko je mýtus. V rozhovoru dále šířil ruskou propagandu o masakru Rusů, který se údajně děl na Ukrajině od roku 2014.

Připomeňme, že Rusko vede v současné době na Ukrajině největší válku od konce 2. světové války v Evropě. Kromě toho opakovaně vyhrožuje světu použitím jaderných zbraní.

„Paralela se Sudety absolutně nesedí. Československo se ke své německé menšině chovalo slušně a demokraticky, měla dlouhodobé zastoupení v československé vládě a všechna lidská práva, školství v němčině atd. Československá armáda ani soukromá vojenská komanda nezabíjela Němce v pohraničí, na rozdíl od ukrajinského masakru donbaských ukrajinských Rusů od roku 2014,“ řekl Kobza pro Sputnik. Jedná se přitom o lež, kterou šíří prokremelská propaganda. Ve skutečnosti většina zabitých lidí na východě Ukrajiny byli vojáci Ukrajiny (cca 6500 vojáků) nebo militantní proruští separatisté (cca 4400 vojáků). Mezi civilní oběti patří například všech 283 pasažérů a 15 členů posádky letu Malaysia Airlines 17, který byl sestřelen v ukrajinské Doněcké oblasti 17. července 2014 raketou ruské výroby vystřelenou z ruského protiletadlového systému BUK.

Tvrzení, že Ukrajina útočí na své vlastní území a pronásleduje své vlastní občany, jsou absurdní. Nejlepším příkladem je nechvalně proslulá ruská televizní reportáž, která na začátku konfliktu obvinila ukrajinské síly na východní Ukrajině z ukřižování malého chlapce. Ověřovatelé faktů rychle dokázali, že příběh byl zcela vymyšlený. Podobné příběhy nadále vznikají. Ve skutečnosti neexistují žádné důkazy o tom, že by rusky mluvící nebo etničtí ruští obyvatelé východní Ukrajiny čelili pronásledování, nemluvě o genocidě, ze strany ukrajinských orgánů. To potvrdily zprávy zveřejněné Radou Evropyvysokým komisařem OSN pro lidská práva a OBSE. Konflikt na Východě Ukrajiny navíc od začátku byl konfliktem, ve kterém bylo přímo zainteresované Rusko.

Jiří Kobza patří mezi aktivní šiřitele prokremelských dezinformačních narativů. Kromě sociálních sítí Kobza píše svoje příspěvky na dezinformační weby jako jsou Česká poziceProtiproud nebo Parlamentní listy. Poslanec rovněž poskytl rozhovory ruskému propagandistickému webu Sputnik.

Například v kauze Vrbětice tvrdil, že pro zapojení důstojníků ruské vojenské rozvědky GRU do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích neexistuje dostatek důkazů, ačkoli to rozporují investigativní novináři z Bellingcatu a Respektu a české bezpečnostní služby.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.