Ruská armáda na Ukrajině páchá nejrůznější zločiny. Velmi těžké to mají i ženy, které musí čelit různým formám násilí včetně znásilňování. Hnutí Pro život ČR zveřejnilo příspěvek, podle kterého ukrajinské ženy, které čelí sexuálnímu násilí ze strany ruských okupantů, mají používat na obranu například houkačky, v žádném případě však nemají požít „pilulku po“.

Jedná se přitom o poměrně bezpečnou formu nouzové antikoncepce. Principem je, že pilulka oddálí ovulaci, zahustí hlen a cílem je zabránit oplodnění vajíčka.

Vyloženě směšná je však představa, že by ruské agresory zahnala houkačka nebo pepřový sprej, když jsou ozbrojení. V reakci na to tedy Hnutí Pro život přišlo s myšlenkou, že by se ženy měly vyzbrojit „akáčkami“, tedy samopaly.

Hnutí se dostalo oprávněných výčitek, že nejde o zabránění znásilnění, ale o již znásilněné ženy a dívky a že civilisté a zejména děti se sotva budou umět bránit se zbraní v ruce. Na přímou otázku, zda hnutí tedy de facto požaduje, aby znásilněné ženy donosily děti zplozené nositeli tradičních ruských hodnot, už nikdo neodpověděl. Mluvčí hnutí Zdeňka Rybová v rozhovoru s Prokopem Vodrážkou pro Deník N o den později v této rétorice pokračovala a jasnou odpověď opět neposkytla. 

Ultrakatolické Hnutí Pro život (které dříve potíralo i homosexuály, takže spolu se Semínovým spolkem D.O.S.T. patřilo k jediným dvěma našim organizacím, které přivítaly Putinův zákon proti tzv. propagaci homosexuality) pokračuje ve své protipotratové linii. Ukazuje to i rozhovor, který vyšel v Informačním oběžníku Hnutí Pro život ČR č. 4 ze září 2019. Je tedy velmi zarážející, že hnutí podporuje státní podnik Česká pošta. Pošta poskytla hnutí velkou slevu na distribuci letáků zaměřených právě proti potratům.

Autoři: Jan Cemper, Miloš Kadlec