Policie bude prověřovat, jestli někdo z okolí vážně nemocného prezidenta Miloše Zemana nezfalšoval podpis pod důležitým dokumentem: dopisem, jímž prezident ve čtvrtek svolal schůzi nově zvolené Sněmovny na 8. listopadu. Sociální sítí se už od čtvrka šíří různé koláže porovnávající podpisy Miloše Zemana před onemocněním, prezidentovy ženy Ivany a současný podpis pod dokumentem.

Zda jde skutečně o podpis Miloše Zemana, však budou muset zjistit po rozsáhlém písmoznaleckém posudku. Písmoznalec může s určitou mírou pravděpodobnosti prohlásit, jestli jde o rukopis jednoho člověka. Musí k tomu ale mít dostatek srovnávacích materiálů, nikoli jen vidět pár záběrů v televizi nebo na internetu. Veškeré materiály je třeba mít v originále, všechny musí být někým autorizované. Aspoň onen srovnávací. Nebo se alespoň někdo musí podepsat pod to, že rukopis patří danému člověku. Jako znalec pak musíte zjistit, jestli všechno psala jedna ruka. Udělá se porovnání veškerých dostupných materiálů. Pro každého člověka jsou určité individuální prvky rukopisu, které se opakují. My to samé vyhledáváme ve sporném rukopise. Pokud je dotyčný nemocný, musíte mít i jeho rukopis z období blízkého dataci sporného rukopisu. Dnes ráno něco podepíšete, pak spadnete, uděláte si něco s rukou a váš večerní podpis už bude úplně jiný,“ řekl písmoznalec, který nechce být jmenován.

„Podpis se může a nemusí v čase vyvíjet, záleží na konkrétním jedinci. Někdo může měnit často, u jiného je 30 let stabilní. Na základě sdílených dokumentů nelze seriózně rozhodnout, zda je podpis pravý, nebo ne,“ uvedla grafoložka Zuzana Dobiášová.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.