V souvislosti s údajným skandálem ohledně startu boxerky Imane Khalifové, která je nepravdivě označována za transgender osobu, se na světlo vynořilo i podivné chování IBA (mezinárodní boxerské federace). Ta Khelifovou vyloučila poté, co vyhrála bronzový zápas nad ruskou boxerkou Azaliou Aminevovou. Předsedou IBA je Rus Umar Kremljov. IBA navíc výsledky údajného genderového testu tají.
A to není vše. Mezinárodní boxerská asociace (IBA) oznámila, že chce udělit 50 000 dolarů Italce Angele Cariniové, která na olympijských hrách v Paříži prohrála s Alžířankou Imane Khelifovou.
Cariniová odstoupila po 46 sekundách prvního kola poté, co Alžířanka zasypala Italku přívalem úderů. IBA, která byla loni zbavena mezinárodního uznání Mezinárodním olympijským výborem (MOV), uvedla, že má v úmyslu udělit Cariniové 50 000 dolarů, její federaci dalších 25 000 dolarů a jejímu trenérovi dalších 25 000 dolarů. Údajně jako kompenzaci.
Alžířanka Khelifová a tchajwanská dvojnásobná mistryně světa Lin Yu-ting dostaly povolení soutěžit v Paříži, přestože byly na mistrovství světa v roce 2023 diskvalifikovány poté, co nesplnily pravidla způsobilosti IBA, která brání sportovcům s mužskými chromozomy XY soutěžit v ženských soutěžích.
Kvalifikace na Olmpijské hry 2024 v Paříži probíhala ve třech fázích: kontinentální kvalifikační turnaj a dva světové kvalifikační turnaje.
Co je DSD a Swyerův syndrom?
DSD je zkratka pro rozdíly v sexuálním vývoji. Může zahrnovat geny, hormony a reprodukční orgány, ale nemá nic společného s genderovou identitou. Je falešné spojovat transgender lidi s lidmi, kteří se narodili s DSD. Někteří lidé s DSD jsou vychováváni jako ženy, ale mohou mít jiné pohlavní chromozomy než XX nebo zvýšenou hladinu testosteronu.
Lidé se Swyerovým syndromem mají podle National Library of Medicine jeden chromozom X a jeden chromozom Y v každé buňce (obvykle se vyskytují u chlapců a mužů), ale mají ženské reprodukční struktury. Není ovšem známo, zda některá z boxerek má tyto genetické variace.
Swyerův syndrom (gondální diskgeneze) vzniká během prenatálního vývoje, kdy se plodu vyvinou normální ženské pohlavní orgány, vaječníky jsou však nahrazeny vláknitou tkání obsahující gen Y. „Genotypem je muž, fenotypem žena. V rodném listě má zapsané ženské pohlaví, identifikuje se jako žena, má prsa, vagínu, vejcovody, funkční dělohu, produkuje estrogen (také testosteron), může provozovat plnohodnotný heterosexuální pohlavní styk, při umělém oplodnení donosit a porodit dítě. Akorát ji díky jednomu pomíchanému genu blbě narostla ovariální tkáň. Nejsem odborník na box ani na endokrinologii, tudíž neumím posoudit, zda žena s gonadální dysgenezí patří do ženského boxerského ringu. Nicméně označit někoho s genetickým postižením za úchylnou zrůdu je hodno myšlení 19. století, kdy se siamská dvojčata ukazovala jako atrakce v cirkusech,“ napsala Jana Lelovičová – Hierwegová.
Ruská média a olympiáda
Ruská média se k Olympijským hrám 2024 v Paříži staví převážně negativně. Většina zpravodajství se zaměřuje na kontroverze a problémy, jako jsou kriminalita, imigrace a nepořádek. Co se týče případu Imane Khelifové, ruská média a dezinformační kampaně zesílily debatu o její genderové identitě. Khelifová čelila nepravdivým obviněním, že je muž nebo transgender, což bylo podpořeno ruskými státními médii a dezinformačními sítěmi. Předseda Mezinárodní boxerské asociace (IBA), Umar Kremlljov, který je Rus, hrál v této kontroverzi významnou roli. Kremljov veřejně obvinil Khelifovou z nesplnění genderových testů, což vedlo k jejímu vyloučení z mistrovství světa v boxu.
Na sociálních sítích najdete Kremljovova výhružná videa, v nichž třeba o šéfovi Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomasi Bachovi říká, že je ztělesněním zla a olympiáda „hoří ďábelstvím“. Taky mu slíbil poslat plenky a video zakončil úderem pěstí do kamery.