Primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) zveřejnil o víkendu na sociálních sítích, že byl vybrán mezi TOP 5 primátory v Evropě. Ocenění mu udělila webová stránka Mayors of Europe. Jenomže není vůbec jasné, kdo web spravuje nebo jak se pětice starostů a primátorů vybírala. Navíc celý projekt reprezentují fotografie lidí stažené z fotobank.

Web Starostů Evropy dodal, že rok 2021 byl pro primátora Hřiba „plný úspěchů“ a ocenil primátorův přístup k mobilitě, kulturním akcím, klimatickým změnám, infrastruktuře a energetickým projektům. Starostové Evropy uveřejnili desetistránkový dokument, který detailně popisuje, za co byli primátoři oceněni. Hřib dodal, že organizace ocenila ražbu tunelů pro metro D, rekordní rozvoj nových tramvajových tratí (po 10 letech stagnace), rekordní počet otevřených P+R míst (1000+), dokončení Trojské lávky a zahájení stavby nové lávky na Štvanici a za rekordní investice do komunikací.

Je pravdou, že firma původem z Chorvatska působí na první pohled velmi pochybně. V sekci „O nás“ na stránkách Mayors of Europe je uvedeno, že stránka „sleduje, porovnává a propaguje osvědčené postupy, pozitivní příklady a zkušenosti s místními politikami a pečlivě sleduje práci starostů se záměrem vyhledávat a shromažďovat informace z první ruky přímo od starostů“. Sdíleny jsou zde jen ohlasy tří lidí. Judy z Dublinu, Edgara z Berlína a Heleny z Amsterdamu. Jejich fotky jsou ale staženy z fotobanky, kde si jejich snímky lze koupit za několik eur. Stránku provozuje chorvatská nezisková organizace se sídlem v Záhřebu s nedohledatelnou minulostí.

Na stranu druhou, některá česká média začala spekulovat, že primátor Zdeněk Hřib si ocenění zaplatil. Například Expres se to snaží naznačit už v úvodu. Žádné důkazy však k tomu nepřinesl.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.