V Mannheimu v červnu minulého roku útočil utečenec z Afghánistánu. Zranil pět lidí, včetně kritika muslimů a islámu Michaela Stürzenbergera. Německá veřejnoprávní ZDF společně s digitálním analytikem Stevenem Broschartem, který spolupracuje i s německou policií, objevila podezřelé vyhledávací dotazy z Ruska v době před incidentem. Čtyři dny před ním se už Rusové ptali na „teroristický útok v Mannheimu“. Jiné vyhledávací dotazy zněly „útok v Německu“, „útok na Michaela Stürzenbergera“ nebo „Michael Stürzenberger pobodán“.

Faktem také je, že ruský režim nedávno navázal spolupráci právě s afghánským Tálibanem.
Členové rozvětvených rodin, kteří jsou v Německu, ale svoje blízké zanechali v Afghánistánu, budou velmi lehce manipulovatelní, protože se budou bát o jejich životy.

Tato informace zapadá do širšího kontextu ruské strategie využívání migrace jako nástroje hybridní války. Například organizace Člověk v tísni upozorňuje na případy, kdy Rusko a jeho spojenci, jako Bělorusko, využívají migraci k politickému nátlaku na Evropskou unii. V roce 2021 běloruský režim uměle vyvolal migrační krizi na hranicích s EU, což bylo vnímáno jako forma hybridního útoku.

Kromě toho Rusko čelí vnitřním problémům s radikalizací mladých muslimů, zejména v regionech jako Dagestán a Čečensko. Podle některých odhadů bojovalo v řadách Islámského státu až 3 500 Rusů, což představuje nejvyšší počet zahraničních bojovníků z jedné země. Ruské bezpečnostní složky se snaží tyto navrátilce identifikovat a neutralizovat, aby předešly možným teroristickým útokům na domácí půdě.

V rámci své zahraniční politiky se Rusko snaží prezentovat jako ochránce islámských zájmů. Prezident Vladimir Putin opakovaně vyjadřuje podporu muslimským komunitám a zdůrazňuje význam islámu v ruské společnosti. Tento přístup kontrastuje s politikou některých západních zemí a může být vnímán jako snaha získat vliv v muslimském světě. ​

„Někteří nadávají na “islamizaci západu” a přitom je to právě Rusko, kde do roku 2100 bude většina populace muslimská, kde Putin otevírá obří mešity a líbá Korán a kde se odehrály ty nejkrvavější teroristické činy. Také je to země, co ovládá migrační trasy a vyvolává migraci do Evropy rozbíjením Afriky a dříve ničením Sýrie. Dokonce i protimigrační Meloniová, která je označována za “fašistku” a dříve byla velebena Okamurou jasně řekla, že to Rusové za migrací stojí. Rusové hlídají migrační trasy a pašeráky, dezinfem vymývají Afričany o tom, jak na ně čeká EU, cpou migranty do EU přes Bělorusko a radikalizují je proti koloniálním utlačovatelům,“ poznamenává Roman Kolář.

Celkově lze říci, že Rusko využívá migraci a náboženské otázky jako nástroje k prosazování svých geopolitických zájmů. Zda konkrétní útoky, jako ten na Michaela Stürzenbergera, byly přímo organizovány ruskými agenty, zůstává předmětem vyšetřování a spekulací.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.