Není sporu, že počet uprchlíků mířících do Evropy přes Balkán a Střední Evropu v roce 2022 vzrostl. Vysoké počty nelegálních přechodů hranic do Česka způsobilo více souběžných faktorů. Patří k nim útlak, jemuž migranti čelí v Turecku, i vyšší propustnost hranic na Balkáně. Sociálními sítěmi se ovšem šíří to, že na cestě k nám jsou tisíce migrantů, kteří k nám míří pěšky. Video s pochodem se objevilo na Twitteru, Facebooku i Telegramu.

Video však není aktuální, ale pochází z roku 2015. Nahrávku jsme hledali pomocí nástroje InVID vytvořenou agenturou AFP, který nabízí možnost zpětného vyhledávání obrázků. Původní video bylo natočeno ve Slovinsku, blízko slovinsko-chorvatské hranice. Záběry byly pořízeny z dronu reportéry Associated Press (AP) 25. října 2015 poblíž vesnic Rigonce a Dobova , což lze vidět při nahlédnutí do archivu agentury.

Původní video je z října 2015, kdy v Evropě vrcholila imigrační krize. V té době Maďarsko uzavřelo své hranice pro uprchlíky a část uprchlíků zamířila do Slovinska, aby pokračovala v cestě do západní Evropy .

V březnu 2016 podepsala EU s Tureckem dohodu, jejímž cílem je omezit tok uprchlíků do Evropy. Od té doby se počet nelegálních přechodů na turecko-řecké hranici prudce snížil. Až do roku 2022, kdy se počty opět zvýšily, ale neexistují žádné věrohodné informace o žádném pěším pochodu nebo obří karavaně.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.