Slovensko má problémy s příchozími migranty, kteří se snaží dostat do západní Evropy přes jeho území. Podle ministerstva vnitra se počet migrantů na Slovensku zvýšil o 900 procent oproti loňskému roku. Většina z nich pochází z Afghánistánu, Pákistánu, Iráku nebo Sýrie a přichází z Maďarska. Slovenská policie zadržela a obvinila stovky převaděčů, kteří pomáhali migrantům překračovat hranice.

Téma se však stalo také vítanou municí pro populistické strany. Na Slovensku se totiž blíží parlamentní volby. „Na sociální síti se šíří video politicky exponované osoby, která se nachází u hraničního přechodu Šahy zhruba 100 metrů na maďarském území a tvrdí, že za jejími zády se je dodávka plná migrantů a nikde v okolí se nenachází policejní hlídka. Tvrzení této politicky exponované osoby jsou klamavá a zavádějící. V době natáčení vykonávala hlídka OOPZ Šahy s volacím znakem Lípa 320 ve složení 1 policista a 1 voják hlídkovou činnost i na zmíněném hraničním přechodu. Mikrobus s rumunským evidenčním číslem vozidla, o kterém tato osoba tvrdí, že byl plný migrantů, je oficiální přepravní společností, jejíž řidič v dané době řádně hradil mýtné,“ píše slovenská policie.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.