Tenhle nesmyslný narativ vstoupil i do slovenské vrcholné politiky, „V případě dárcovství krve je velká pravděpodobnost, že neočkovaný pacient může být příjemcem krve od očkovaného a tedy jsme ho očkovali proti jeho vůli,“ tvrdí zmocněnec pro pandemii Petr Kotlár.

Někteří neočkovaní odmítají přijímat krevní transfuze od očkovaných osob. Mnozí z nich jsou ovlivněni konspiračními teoriemi a dezinformacemi z internetu a obávají se, že by očkovaná krev mohla obsahovat mikročipy nebo závadný genetický materiál. Drtivá většina krve, která je nyní k dispozici v centrech po celé zemi, pochází od lidí, kteří v těle již mají protilátky proti covidu-19. Píše o tom například Daily Mail.

A jak to tedy je ve skutečnosti? Neočkovaný člověk se nemůže očkovat při transfúzi krve od očkovaného mRNA vakcínou. Vakcíny proti COVID-19, včetně mRNA vakcín, neobsahují živý virus a jejich složky se v těle rychle rozkládají po vytvoření imunitní odpovědi. Protilátky přítomné v krvi dárce nemají na příjemce transfúze žádný očkovací účinek.

„Dárcem krve jsem už celá léta, “vyjadřuje se jeden z členů redakce Hoaxy a podvody. “Mám za sebou více než 50 odběrů a ani po očkování jsem nepřestal chodit na odběry. A ano, byl jsem na očkování mRNA vakcínou. Dokud je moje krev podána pacientovi, prochází testy na krevní obraz, virové nákazy, jakož i biochemickými analýzami. Složení krve se testuje tak, aby byla podána krev co nejpodobnější krve pacienta.”

Očkování a transfúze už léta zachraňují životy a patří k nejvýznamnějším vynálezům medicíny (první očkování se uskutečnilo v roce 1796 a první transfúze v roce 1667) a nikdy nebyly bezpečnější než nyní. Uvědomovat si rizika neznamená přestat s očkováním nebo darováním a přijímáním krve, znamená to, že je třeba nechat vědu objevovat lepší způsoby očkování nebo bezpečnější způsoby darování, uskladňování a přijímání darované krve,“ píše stránka Hoaxy a podvody.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.