Logistická operace, která na Slovensku nemá obdoby, již proběhla v prvních okresech. Dávno předtím však začala pracovat na plné obrátky i mašinérie hoaxů a dezinformací, která se snaží snahu vlády sabotovat.

Policie opět vyvrací hoax o čipování

Výmysly o tom, že koronakrize je ve skutečnosti pouze záminkou na očipovaní lidstva, patří mezi nejpopulárnější po celém světě, nejen u nás. Před plošným testováním na Slovensku, se na našem Facebooku opět rozjel podobný blud, tentokrát upravený tak, aby zpochybnil připravované plošné testování.

Hoax hovoří o tom, že během dvou testů se lidem zavede čip a nanoboti. Tyto čipy by měla později aktivovat 5G síť, a to způsobí smrt daných lidí. A aby toho nebylo málo, tak hoax mluví také o tom, že účelem celého projektu je odstranit obyvatele Evropy, aby se sem mohli nastěhovat muslimští migranti. Tato falešná zpráva však měla takový dosah, že ji musela vyvrátit Policie Slovenské republiky.

Zavádějící informace o odměnách za pozitivitu občanů

Internetem se začaly šířit překroucené informace o 20 eurové odměně pro pracovníky, za každého pozitivně testovaného občana. Dezinformátoři tuto informaci dále posouvají v kontextu, který evokuje pocit, že z testování mají lukrativní byznys ti, kteří testy provádějí a zároveň je i podezírají z padělání testů za vidinou zisku.

Ve skutečnosti sice jde o pravdivou informaci, že stát vyplácí zdravotníkům, kteří pomáhají při testování sedm eur za hodinu + rizikový příplatek 20 eur za každého pozitivně testovaného, se kterým přijdou do kontaktu.

Ještě stále se našim internetem šíří řetězové hoaxy ve stylu “jeden známý mi říkal” například o tom, že nemocnice vyplácejí pozůstalým peníze, pokud mohou uvést jako příčinu smrti jejich blízkého koronavirus. Faktem však je, že pozůstalý nemá jak souhlasit s příčinou smrti, neboť tu vypisuje výlučně lékař nebo soudní znalec po pitvě. Podobné hoaxy, tentokrát s paděláním testů, se dají očekávat i během celoslovenského testování.

Testy od trnavské firmy jako skvělý argument pro dezinformátory

Antigenní testy pro plošné testování dodávají 3 firmy, z nichž nejvíce testů zajistí právě firma Eurolab Lambda, se sídlem v rodinném domě v Trnavě. Nepříliš pozitivní mediální obraz o firmě vytvářejí i nedoplatky vůči Sociální pojišťovně, které byly uhrazeny krátce před podpisem smlouvy.

Shodou okolností i premiér Igor Matovič pochází z Trnavy. Už jen to stačí konspirátorůmi, aby tvrdili, že všechno je to premiérův byznys. Podle teorie založené pouze na sídle společnosti ve vybraném městě by asi všechny bratislavské firmy měly být automaticky vyřazeny z každé státní zakázky, protože většina politiků i tak pochází nebo minimálně bydlí v Bratislavě.

V případě nákupu testů, který vyvolal řadu otazníků, jde o vlastní gól vlády v souboji s konspirátory. Majitel firmy Eurolab Lambda v  rozhovoru pro Deník E odmítl jakékoli osobní nebo obchodní propojení na Igorem Matovičem. Navíc společnost Eurolab Lambda ve velkém dodávala nemocnicím nejvíce zdravotnického materiálu během vlády Roberta Fica (Smer), či Petra Pellegriniho (exSmer).

Harabin je v transu a hrozí Matovičovi doživotím

Bývalý soudce a ministr spravedlnosti v první Ficově vládě (2006-2010) Štefan Harabin přidal 19. října na svůj Facebook video, ve kterém přirovnává premiéra Matoviče k diktátorovi. Mluví o tom, že občané, kteří se nepůjdou testovat, ztratí nárok na komplexní zdravotní péči (což není pravda). Rovněž obviňuje Matoviče ze zásahu proti demonstrantům, kteří protestovali i přes zákaz shromáždění a házeli světlice a dlažební kostky na policii.

V popisu videa Harabin uvedl, že běloruský prezident Alexandr Lukašenko je jen odvarem diktátora Matoviče. Harabin ve videu také zpochybňuje opatření proti koronaviru, které považuje pouze za záminku pro omezování práv a svobod občanů. Toto video má téměř 20 tisíc reakcí a 29 tisíc sdílení.

Koronavirus zasáhl i antirouškaře z ĽSNS

Marian Kotleba, který chodil na veřejnost hrdě bez roušky, nebo s rouškou úmyslně nesprávně nasazenou, měl pozitivní test na koronavirus. Kotleba to oznámil na Facebooku, kde obviňoval z nákazy podle něj “gestapácky” soud.

Po Kotlebovi měli pozitivní test i další čtyři poslanci z ĽSNS. Jde o paradox, neboť Kotleba dostal virus, který je podle něj pouze výmysl. Uvidíme, jak se s touto skutečností vypořádají jeho příznivci, a zda alespoň část z nich přehodnotí názor na celou situaci a plošné testování.


Článek původně vyšel na webu Antipropaganda.sk