Sociální sítí Facebook se šíří video, které upozorňuje na to, že roušky a respirátory jsou vyráběny z plastů.

Označení plasty je poněkud zavádějící označení. Správné označení je netkané textilie. Netkané textilie se používají běžně už desítky let k výrobě hygienických prostředků jako jsou pleny, tampony, vložky, sterilní medicínské oděvy a jiné doplňky. Například technologie spunbond byla patentována v roce 1945 (US Patent 2206058). Průmyslová výroba technologií melt-blown začala v roce 1980.

Právě spunbond a melt-blown jsou nejčastější technologiemi při výrobě chirurgických roušek. Chirurgické roušky jsou obvykle třívrstvé. Horní a spodní vrstva obsahuje spunbond a prostření melt-blown. Tyto technologie jsou zdravotně nezávadné.

Respirátory kromě již zmíněných netkaných technologií obsahují ještě bavlnu. Buď přírodního charakteru nebo tzv. horkovzdušnou bavlnu (Hot Air Cotton). Respirátory mají více vrstev. Výhodou těchto technologií je, že se při nich často využívají recyklované plasty. Nevýhodou je, že se takové výrobky v přírodě pomalu rozkládají. Vyhazujte je do směsného odpadu.

Kromě těchto technologií se k výrobě roušek a respirátorů využívají nanovlákna. Základem obvykle je polymer PVDF – polyvinilidenfluorid a polypropylen. Roušky a respirátory z nanovláken jsou účinnější.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.