PR agentura placená Home Creditem nejbohatšího Čecha Petra Kellnera podle dokumentů, které získal zpravodajský web Aktuálně.cz, ovlivňovala českou společnost ve prospěch Číny. Agentura měla vytvořit síť odborníků, novinářů a politiků, z nichž někteří ani nemuseli vědět, čeho jsou součástí. Založila tlumočníkovi prezidentů Vítu Vojtovi institut věnující se Číně nebo si účtovala napadání a monitoring kritiků čínského režimu.

Vše řídila Agentura C&B. Šéf agentury Tomáš Jirsa dříve pracoval jako šéf kabinetu primátora Pavla Béma (ODS) nebo jako šéf PR politické strany Věci veřejné. V roce 2011 server Česká pozice napsal, že měl na starosti i takzvaný guerilla marketing, tedy buňku placených internetových komentátorů, kteří měli za úkol ovlivňovat diskuse pod články na webu ve prospěch Víta Bárty. Agentura C&B má blízko ke skupině PPF, která mimo jiné vlastní společnost Home Credit. S mluvčím skupiny Radimem Ochvatem vlastník PR agentury Tomáš Jirsa podnikal. Jirsa zároveň vydává zpravodajský web Info.cz, na němž se řada pročínských výstupů objevovala. Mezi další projekty podporované Home Creditem patří podle Aktuálně.cz i web Sinoskop Víta Vojty.

Deník N si také všiml aktivit, které ukazují, že za Home Credit „kope“ i trollí skupina. Desítky falešných účtů se totiž na sociální síti Twitter v posledních týdnech postavily na obranu úvěrové společnosti Home Credit. Do obhajoby se měl zapojit i spolumajitel firmy Jiří Šmejc. Jím podepsaný e-mail dorazil na soukromé adresy lidí, kteří se veřejně postavili za projekt Sinopsis, který se staví kriticky k čínskému komunistickému režimu.

Home Credit si stěžoval u vedení Univerzity Karlovy

Sinopsis je informační web neziskové organizace AcaMedia z.ú. realizovaný za odborné spolupráce s Katedrou sinologie FF UK v Praze. Jeho cílem je podávat pravidelný přehled o vývoji v Číně a dopady v současném světě z pohledu čínských, českých a světových médií a pozorovatelů. Nedávno se věnoval působení společnosti Home Credit na půdě Univerzity Karlovy. Sinopsis sleduje působení společnosti Home Credit i v Číně.

Home Credit si již podruhé stěžoval prostřednictvím svých advokátů na FF UK na projekt Sinopsis, tentokrát na „nedovoleně kritické informace“. Společnosti vadilo to, že autoři webu Sinopsis působí zároveň i na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Advokát František Vyskočil se domnívá, že Sinopsis šíří propagandu.

Vedení fakulty však projekt Sinopsis podpořilo. „Projekt Sinopsis, jehož náplní je podávat informace a komentáře o dění v současné Číně, je realizován neziskovou organizací AcaMedia, z. ú., a nemá žádný právní vztah k Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Na projektu se nicméně podílí řada zaměstnanců, studentů a absolventů Filozofické fakulty UK. Tím přispívají k naplňování třetí role univerzity, do níž spadá mimo jiné aktivní a svobodné zapojování do veřejné diskuse o aktuálních společenských a politických otázkách. Vedení Filozofické fakulty UK tyto aktivity kolegyň a kolegů podílejících se na projektu Sinopsis podporuje a odmítá jakékoliv formy nátlaku na ně,“ napsal za vedení Filozofické fakulty UK děkan doc. PhDr. Michal Pullmann.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.