V souvislosti s vládní krizí si nenechala ujít příležitost rýpnout do Pirátů ani předsedkyně KSČM Kateřina konečná. Ta věnovala dva příspěvky tomu, že „Piráti byli ve vládě pro svá koryta“. Důkazy nepředložila.
Paradox je především v tom, že Kateřina Konečná zastává velmi dobře placené funkce už 21 let, tedy maximální dobu, co mohla být v politice. Od roku 2002 do roku 2014 byla poslankyní českého parlamentu. Následně se přestěhovala do Bruselu. Průměrný plat europoslance je přitom vyšší než plat člena vlády.
„Každý europoslanec si nyní přijde na 7854 eur čistého měsíčně, tedy zhruba na 194 tisíc korun, což je pětkrát více, než je průměrná mzda v Česku, která loni byla necelých 35 tisíc korun čistého. Za celý pětiletý mandát si tak europoslanec vydělá nejméně 11,6 milionu.
Za každý den jednání navíc dostanou kapesné. Činí 350 eur, tedy přes 8600 korun. Utratit jej mohou za jídlo a ubytování v Bruselu nebo Štrasburku. Příspěvek má krýt výdaje za hotelové pokoje, stravování a jakoukoliv další běžnou útratu. Nárok mají také na příspěvek na všeobecné výdaje ve výši 4950 eur měsíčně, tedy zhruba 122 tisíc korun. Na platy asistentů dostávají europoslanci měsíčně 29 tisíc eur, tedy zhruba 707 tisíc korun. Někteří z asistentů sídlí v Bruselu, jiní zpravidla přímo v členské zemi daného politika. Poslanci mají na konci svého funkčního období nárok na takzvaný přechodný příspěvek ve výši jednoho měsíčního platu. Vyplácí se maximálně po dobu dvou let. Příspěvek dostanou ale jen v případě, že už nepokračují v jiné veřejné funkci, a to i na domácí politické scéně,“ stojí ve výčtu Aktuálně.cz.
„Pozice Ministra pro místní rozvoj měla za rok 2023 celkový hrubý příjem 3 300 541 Kč. Přepočteno na průměrný měsíční základní plat šlo o 236 000 Kč měsíčně a průměrnou měsíční odměnu 39 045 Kč,“ píše Hlídač státu s tím, že jde o plat včetně všech náhrad.