Hitem mezi lidmi, kteří věří v celosvětové spiknutí, se stal článek z webu Der Postillon. I v českém prostředí má přes tisíc sdílení překlad článku „Pilot odmítl stříkat chemtrails: propuštění“. Článek je o fiktivním pracovníkovi Lufthansy, který prý odmítl zmáčknout tlačítko na stříkání chemtrails a tak byl propuštěn. V článku se dozvíme také, že Lufthansa musela zaplatit pokutu ve výši stovek milionů tajné světové vládě.

Článek totiž pochází pochopitelně ze satirického webu. To, že jde o satiru, má web jasně uvedeno na stránkách. Avšak zdá se, že někteří lidé věřící celosvětovému spiknutí mají i k tomuto vysvětlení. Lidé prý musí být informování. A když to nejde prostřednictvím zpravodajských webů, děje se to prostřednictvím webů satirických.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.