Hitem konspiračních teoretiků se stalo další falešné video projektu Veritas. Jedná se o údajnou nahrávku, ve které hovoří Jordon nebo Jordan Walker ze společnosti Pfizer. Měl přiznat, že Pfizer úmyslně vytváří mutace viru SARS-CoV-2 způsobující onemocnění COVID-19. Toto video publikované například Erikem Kaliňákem ze slovenské strany SMER, který o kauze hovoří, má více než deset tisíc sdílení.

Jenže se pravděpodobně jedná o zmanipulovanou nahrávku. Videu se věnoval web Forbes nebo fact-checkingový portál Snopes. „Toto video představovalo někoho, koho Project Veritas popsal jako Jordona Trishtona Walkera, ředitele výzkumu a vývoje společnosti Pfizer – strategické operace a vědecké plánování mRNA, který odpovídá na otázky neidentifikovaného tazatele. Můžete tedy použít slova Project Veritas nebo Carlson nebo sami vyhledat toto jméno na Googlu, Bingu nebo Duck Duck Go. Koneckonců, někoho s takovým titulem by mělo být docela snadné najít na internetu, ne? Hledání na Googlu ve skutečnosti neodhalilo žádný legitimní zdroj, který by mohl ověřit jméno a titul dané osoby. Podobně ani vyhledávání na LinkedIn neodhalí žádné takové ověřitelné profily. Některé z těchto účtů hláskují název mírně odlišně, například Jordon Triston Walker nebo Jordan Triston Walker,“ pochybuje web Forbes vůbec nad existencí takového člověka.

Společnost Pfizer vydala následně na svém webu prohlášení, v němž popírá, že by docházelo k manipulacím s virem covidu-19 při výzkumu vakcín, jak naznačují publikovaná videa. Podle serveru Newsweek však videa na skrytou kameru ukazují obrázek situace nejednoznačně. V první sekvenci se totiž zmiňuje o možné manipulaci s covidem a jeho mutacemi v rovině diskuzí, v dalších pak zase není jasné, o jakém konkrétním probíhajícím výzkumu dvojice hovoří. Stejného názoru je i fact-checkingový web Snopes, který také vznáší pochybnosti o tom, že muži na videu mluvili o vakcínách proti COVID-19.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.