V souvislosti s blížícími se prezidentskými volbami se šíří také různé fámy a nedorozumění. Jedna z nich se dostala i do popředí ve vyhledávání. Ve vyhledávači si heslo „generál Petr Pavel, smrt syna“ vyhledávalo přes 30 tisíc lidí.

Naštěstí jde o mylnou informaci. Petr Pavel je podruhé ženatý, z prvního manželství má dva syny: mladšího Petra a staršího Jana. „Oba synové jsou v pořádku. Petr žije v Německu, Honza s rodinou v Česku,“ potvrdila nám Markéta Řeháková z týmu prezidentského kandidáta.

Dezinformace patrně vznikla záměnou různých osobností. O prezidentský post usiloval také generál Hynek Blaško, jehož devítiletý syn byl zavražděn deviantem. Ten však nezískal dostatek podpisů občanů, nepodpořili ho podpisem ani poslanci SPD přestože se stal za SPD europoslancem.

Pavel také upozornil na dezinformace, které se o něm podle jeho očekávání začnou šířit. Mají se týkat jeho prvního manželství či údajné spolupráce se Státní bezpečností. „Chci je dát takto proaktivně najevo proto, abych se mohl zaměřit na témata, která považuji za důležitá, a tomuto věnovat co nejméně času,“ upřesnil Petr Pavel.

Když vyšlo najevo, že Pavel bude kandidovat, vzápětí se začaly šířit informace, které ho měly poškodit. Podle generála ve výslužbě jsou ale nesmyslné, a tak se je na dnešní tiskové konferenci snažil vysvětlit. „První a pro mě nejzábavnější lež je moje údajná spolupráce s StB nebo ruskými tajnými službami. Že je to nesmysl, dokazuje mé čisté lustrační osvědčení. A také má další služba. Britové ani Američané by mě určitě nepustili ke svým obranným plánům o jaderných zbraních, kdybych byl ruský agent,” vyvrací Pavel.

„Druhá očekávaná lež se týká mého rozvodu s první ženou. Vymyslí si násilí a další hlouposti, které se nezakládají na pravdě a ona sama to potvrdí. Mám různé špatné vlastnosti, svojí ženě bych ale nikdy neublížil a svým dětem bych takto nikdy nezničil dětství. Kdybych měl navíc v minulosti tak vážný škraloup, zástupci zemí svobodného světa by mě nezvolili do čela ve Vojenském výboru NATO, aby riskovali, že o mě nepřátelské země zveřejní kompromitující materiály nebo mě budou vydírat, aby získali tajné informace,” prohlásil generál Pavel, který by se měl statisticky dostat do dalšího volebního kola. Ve hře jsou ale další dva kandidáti.

„Do třetice očekávám, že přijdou se lží o okolnostech krádeže mého armádního notebooku v roce 2003. Je to známá a uzavřená kauza, které se už věnovala dokonce i média a vše se vysvětlilo. Tehdy jsem zastupoval Českou republiku na velitelství operace Trvalá svoboda. Po návratu z Kataru mi byl před vojenskou budovou, která byla střežena kamerovým systémem a vrátným, ukraden z auta počítač. Okamžitě jsem se šel podívat na záznam. Během několika hodin mi však zavolala ochranka, že se záznam údajně “ztratil”. O dva dny později policie našla notebook v zastavárně,” dodal Pavel.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.