Hudebník, spisovatel a člen Trikolóry Petr Štěpánek se na Facebooku rozčiluje, že otevřeno má parlamentní restaurace. „U vedlejšího stolu obědvali piráti, u dalšího komunisté, o kus dál okamurovci a socani, modří ptáci a černoprdelníci taky, no prostě politici celého spektra a v rohu sám předseda vlády s předsedou poslaneckého klubu ANO. Asi vám už svítá. Měl jsem totiž nějaké jednání v poslanecké sněmovně. Ale abychom si správně rozuměli. Mně osobně fungující parlamentní restaurace nijak nevadí. Je přece normální a správné, že se lidé mají kde najíst. Jenže v tomto případě jde o něco úplně jiného. Právě tihle lidé, kteří nám ostatním ordinují všemožná opatření včetně zavřených restaurací, sami pro sebe uplatňují úplně jiná pravidla. Výmluva, že jde vlastně o závodní stravování, neobstojí,“ píše Petr Štěpánek a výčtu zapomněl na Trikolóru. Status má tisíce sdílení.

Naše hodnocení: zavádějící

Odůvodnění: Z hlediska zákona odůvodnění, že se jedná o závodní stravování, obstojí. „Výjimku mají restaurace, které nejsou pro veřejnost – to jsou typicky zaměstnanecké jídelny nebo stravování poskytovatelů zdravotních služeb a sociálních služeb (př. jídelny v nemocni či v domovech seniorů) či věznicích. Tato neveřejná stravovací zařízení mohou fungovat i mimo povolenou otevírací dobu (tzn. že mohou mít otevřeno i mezi 21:00 až 04:59). Druhou výjimkou jsou restaurace v ubytovacích zařízeních, které poskytují jídlo svým hostům (např. snídaně pro hotelové hosty) – ty mohou fungovat od 5:00 do 20:59, stejně jako výdejní okénka stravovacích zařízeních pro veřejnost,“ stojí v nařízení.

„Závodní stravování představuje výjimku ze zákazu přítomnosti ve stravovacích službách (dále to můžou být třeba jídelny ve vězeních nebo u poskytovatelů zdravotnických a sociálních služeb). Vládní opatření má ale několik pravidel: strávníci jsou usazeni tak, že je mezi nimi odstup alespoň 1,5 metru (to neplatí, sedí-li u jednoho stolu), u jednoho stolu můžou sedět nanejvýš 4 lidé (s výjimkou členů domácnosti), jedná-li se o dlouhý stůl, musí být mezi skupinkami rozestup alespoň 2 metry (výjimku opět tvoří členové domácnosti),“ píše se v detailech.

Chápeme, že Petr Štěpánek naráží na jakousi nerovnost. Nařízení vlády však tito poslanci neporušují.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.