Například Petra Rédová, ale i samotný Andrej Babiš se snaží na Petra Pavla použít tweet z března loňského roku. V něm Petr Pavel psal, že se „nesmíme bát udělat pro Ukrajinu víc – nabídnout například vojáky NATO a leteckou podporu, aby zabezpečili evakuační koridory a ochranu civilistů v nich. Naše síla a odhodlání ji použít je jediná možnost, jak zastavit humanitární katastrofu.“ Nyní je tweet používán jako důkaz, že Petr Pavel chce zapojení českých vojáků do války na Ukrajině.

Jak je z textu zřejmé, Petr Pavel psal o humanitárním koridoru, nikoliv útoku na Rusko. To je samozřejmě zásadní rozdíl. Ostatně Andrej Babiš dokonce řekl, že by české vojáky neposlal ani na pomoc v případě, že Rusko napadlo Polsko nebo pobaltské státy. Následně vzal zpátečku. Zajištění humanitárních koridorů není přímé zapojení do války.

Především však je nutné říci, že status byl napsán 8. března. V tu dobu ruská armáda už několik dní obléhala Mariupol a přes všechnu snahu se nedařilo vytvořit bezpečné humanitární koridory, kdy Rusko je ostřelovalo. 5. března ukrajinská vláda oznámila, že chce z Mariupolu evakuovat 200 000 civilistů. Mezinárodní humanitární organizace Červený kříž oznámila, že bude vystupovat jako garant nového příměří, které by tuto evakuaci umožnilo. Červený kříž označil situaci v Mariupolu za mimořádně zoufalou. Po třech dnech intenzivního ostřelování bylo vyhlášeno příměří, které mělo platit od 11 do 16 hodin. Civilisté se poté začali evakuovat z Mariupolu humanitárním koridorem do města Záporoží. Když však civilisté vstoupili do evakuačního koridoru, ruská armáda pokračovala v ostřelování a evakuace byla rychle uvedena v chaos a evakuovaní byli nuceni se vrátit. Dne 8. března došlo k dalšímu pokusu o evakuaci civilistů, ale ukrajinská vláda obvinila Rusko z opětovného porušení příměří, přičemž ukrajinská vláda obvinila ruské síly z bombardování evakuačního koridoru. Petr Pavel tedy tweet napsal v reakci na toto dění.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.