Na internetu se momentálně šíří video, které má odhalit manipulaci prezidenta Petra Pavla. V první části sestříhaného videa upozorňuje na lež Michaela Kocába, že byl členem vojenské kontrarozvědky. V druhé části přiznává pro Českou televizi, že byl členem rozvědky. Ve skutečnosti se nejedná o přiznanou lež. Mezi rozvědkou a kontrarozvědkou byl zásadní rozdíl.

Vojenská kontrarozvědka (VKR) byla československá kontrarozvědná služba v letech 1952–1990 působící jako součást StB v Československé lidové armádě. Mezi její hlavní povinnosti patřila zpravodajská ochrana armády, vojenského průmyslu, státních hranic, státního a služebního tajemství, vyhledávání vnitřní i vnější nepřátelské činnosti a napomáhání zvyšování bojové pohotovosti vojsk. Prezident Petr Pavel agentem StB a tedy ani členem VKR nikdy nebyl.

Petr Pavel byl připravován na činnost ve vojenské rozvědce, která se nazývala Zpravodajská správa generálního štábu Československé lidové armády (ČSLA). Jednalo se o službu s vnějším (t.j. rozvědným) polem působnosti. Zaměřovala se na sběr a zpracování informací vojenského charakteru. Pokud by Petr Pavel byl vyslán ČSLA na misi, pracoval by v zahraničí.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.